RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Trzeba wyjść poza bańkę”. Pokazali, ile zarabiają i ile zyskają Polacy

Polski Ład. Co to oznacza dla milionów pracowników? (fot. PAP/Kacper Rybczyński, twitter.com/nmaliszewski)
Polski Ład. Co to oznacza dla milionów pracowników? (fot. PAP/Kacper Rybczyński, twitter.com/nmaliszewski)

„Czytając komentarze »nikt nie zyskuje« przygotowaliśmy analizę, by zobrazować, że duże grupy osób wciąż mają niskie wynagrodzenie z umów o pracę – na przykład 50 proc. Polaków poniżej 4.5 tys. zł brutto” – napisał w sieci szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski. Opublikował więc tabelę pokazującą dokładnie, kto ile zyska; zaapelował, by politycy opozycji wyszli poza swoje bańki informacyjne i zobaczyli, jak żyją zwykli Polacy.

Ekspert o Polskim Ładzie: Była wpadka rządu, ale za rok większość będzie zadowolona

Prof. Witold Modzelewski przypomina, jak po pojawieniu się epidemii COVID-19 przekonywano, że w Polsce będzie 2 mln bezrobotnych. Z kolei po...

zobacz więcej

„Spotykam się z narracjami, które nie grzeszą rzetelnością (nikt nie dzwonił, by o to zapytać)” – napisał Norbert Maliszewski.

Szef Rządowego Centrum Analiz i sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaznaczył, że szacunki dla wynagrodzeń o pracę (dużej grupy o niskich przychodach) pokazał nie przez przypadek, ale celowo, by uzmysłowić potrzebę zmiany systemu na bardziej progresywny”.

Podkreślił, że w przestrzeni publiczej pojawiły się teorie o tym, iż analizy rządu były podstawą oceny skutków regulacji z zeszłego roku. Wyjaśnił więc, że zajmowało się tym ministerstwo finansów i analiza ta jest „tylko wycinkiem”.

Zobacz także:   Müller: Pracujemy nad tym, jak skorygować system rozliczania umów zleceń

„Wniosek z dyskusji – powstał zespół RCA/GUS/MF, który przygotuje raport o wynagrodzeniach Polaków (nie tylko z umowy o pracę; w analizie była poprawka na to, że średnia miesięczna jest liczona według miesięcy przepracowanych, itd.), ale to oczywiście kwestia kilku tygodni” – wyjaśnił.

Maliszewski zaapelował, by uważać na kolejne manipulacje, które już pojawiają się w tym temacie.

PiS o decyzji Niemiec: Znów w tandemie z Rosją. Polskę w 1920 też blokowali

Niemcy zablokowały przelot samolotów z bronią dla Ukrainy walczącej z Rosją. Brytyjskie media są oburzone i pokazują dowody. – Pamiętamy rok 1920,...

zobacz więcej

Szef Rządowego Centrum Analiz zaznaczył, że połowa Polaków z umową o pracę ma wynagrodzenie poniżej 4,5 tys. zł brutto.

„Dodatkowe 84-168 zł miesięcznie dużo znaczy dla 42 proc. Polaków z wynagrodzeniami od 2,1 tys. zł do 4,4 tys. zł” – stwierdził.

Norbert Maliszewski ocenił, że rząd robi, co może, aby zminimalizować efekty światowej inflacji i wzrostu cen energii w Europie. Stwierdził, że rząd nie tylko obniżył podatki na paliwo, gaz, prąd, żywność czy nawozy, ale podniósł kwotę wolną od podatku.

Zobacz także:   Polski Ład. Ekspert: Efekty zmian odczujemy za chwilę

Z opublikowanej przez niego grafiki wynika, że Polacy z miesięcznym przychodem z umowy o pracę 2750 zł zyskają rocznie na Polski Ładzie 1596 zł.

Osoba z miesięcznym przychodem 3010 zł zyska 1848 zł.

Osoba z miesięcznym przychodem 4000 zł zyska 1368 zł.

Osoba z miesięcznym przychodem 5000 zyska 564 zł.

Osoba z miesięcznym przychodem od 5701 do 12800 nie straci.

Osoba z miesięcznym przychodem powyżej 12800 będzie miała niższe wynagrodzenie netto względem 2021 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej