RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rozmowa Rau-Blinken. Sekretarz stanu USA „zapewniał o bezpieczeństwie Polski”

„Na tym polega sojusz” (fot. Forum/Adam Chelstowski)
„Na tym polega sojusz” (fot. Forum/Adam Chelstowski)

Minister Zbigniew Rau usłyszał od amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena „zapewnienie co do bezpieczeństwa Polski, co do bezpieczeństwa regionu i naszej tutaj wspólnej odpowiedzialności” – przekazał wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Niemcy nie zgodziły się na przelot samolotów z bronią dla Ukrainy? Jest dementi

Dwa brytyjskie samoloty transportowe C-17 z defensywnym sprzętem wojskowym dla Ukrainy musiały lecieć dłuższą drogą, omijając Niemcy, bo kraj ten...

zobacz więcej

O telefonicznej rozmowie Raua i Blinkena poinformował w poniedziałek MSZ. Jak podkreślono, tematami rozmowy były „plany przewodnictwa w OBWE, sytuacja międzynarodowa oraz kwestie bezpieczeństwa”.

Z kolei Blinken na Twitterze napisał, że rozmowa dotyczyła współpracy w zakresie bezpieczeństwa transatlantyckiego. Dodał, że sam podkreślał wspólne zaangażowanie na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Przydacz, pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, co mówił amerykański sekretarz stanu w rozmowie z Rauem, odparł: „Dziękował między innymi Polsce, dziękował panu ministrowi, za leadership, za przywództwo w ramach chociażby OBWE”. Przydacz przypomniał, że 1 stycznia 2022 r. rozpoczęła się roczna prezydencja Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Nawiązując do rozmów z Rosją, wiceminister dodał, że OBWE jest „jednym z trzech głównych kanałów dialogu, czy dyskusji z Rosją, w ramach którego świat zachodni, w tym my, chcielibyśmy uprawiać dyplomację z Moskwą po to, aby rozładować to napięcie”.

Przydacz przypomniał, że w ub. tygodniu minister Rau zaproponował w imieniu strony polskiej „specjalny proces w ramach OBWE, który miałby doprowadzić do utrzymania stabilności”. – Ale potrzebna jest też gotowość Rosji – dodał.

Nie będzie dostaw broni dla Kijowa. „Trudna wizyta” szefowej niemieckiego MSZ na Ukrainie

Podczas gdy Kijów nadal liczy na „dialog” z Berlinem w sprawie dostaw uzbrojenia, w obliczu rosyjskie agresji szefowa niemieckiego MSZ jasno...

zobacz więcej

Według wiceszefa MSZ Blinken rozmawiał z Rauem głównie o tym, ale też „dopytywał o polską perspektywę na sytuację wokół Ukrainy”.

– Panowie ministrowie wymieniali się obserwacjami, też pewnymi pomysłami, jak sobie z tym tematem radzić – relacjonował.

Według Przydacza podczas tej rozmowy Zbigniew Rau „usłyszał zapewnienie swojego amerykańskiego odpowiednika o bezpieczeństwie Polski, regionu i naszej tutaj wspólnej odpowiedzialności”.

Wiceminister ocenił, że w tym kontekście warto pamiętać o publicznych wypowiedziach prezydenta USA Joego Bidena, gdy mówił, „że Ameryka ma swoje święte zobowiązania wobec sojuszników z NATO, m.in. wobec Polski, ale także i my jako Polska mamy przecież zobowiązania wobec innych sojuszników”. Jak dodał, „na tym polega sojusz”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej