RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zabójstwa dziennikarzy w Meksyku. Nie żyje szef serwisu informacyjnego i fotoreporter

Meksyk to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc pracy dziennikarzy (fot. Shutterstock/Photo Spirit)
Meksyk to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc pracy dziennikarzy (fot. Shutterstock/Photo Spirit)

Fotoreporter został zastrzelony w Meksyku w poniedziałek czasu miejscowego – podała agencja Associated Press. Tego samego dnia krajowe stowarzyszenia prasy poinformowały o śmierci innego dziennikarza. To pierwsze w tym roku zabójstwa pracowników mediów w Meksyku.

Makabryczny pakunek, a w nim odcięta głowa. Polak zamordowany w Meksyku

Meksykańska policja rozpoczęła poszukiwania sprawców zabójstwa 38-letniego Polaka w stanie Jalisco na zachodzie Meksyku. Odciętą głowę mężczyzny,...

zobacz więcej

Margarito Martinez, zamordowany w Tijuanie w północno-zachodnim Meksyku, pracował dla lokalnego serwisu informacyjnego „Cadena Noticias” oraz dla innych mediów krajowych i międzynarodowych. Był znany z relacjonowania wydarzeń z miejsc zbrodni w nękanym przemocą mieście.

Również w poniedziałek stowarzyszenia prasy poinformowały, że na skutek ataku nożem, do którego doszło w stanie Veracruz we wschodnim Meksyku, zginął dziennikarz Jose Louis Gamboa, szef serwisu informacyjnego „Inforegio”. Gamboa zmarł w szpitalu kilka dni po doznaniu ciężkich obrażeń.

Oficjalnie podejrzewa się motyw rabunkowy, AP wskazuje jednak, że Gamboa wielokrotnie krytykował lokalne władze za powiązania ze światem przestępczości zorganizowanej.

Martinez i Gamboa to pierwsi pracownicy mass mediów zamordowani w tym roku w Meksyku, ale od grudnia 2018 r. łączna liczba ofiar śmiertelnych wśród dziennikarzy w tym kraju wyniosła 48. Meksyk to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc pracy dziennikarzy poza strefami działań wojennych.

W grudniu 2021 r. rząd poinformował, że sprawcy 90 proc. przestępstw przeciwko aktywistom i dziennikarzom w Meksyku nie są pociągani do odpowiedzialności. Przedstawiciel rządu ds. praw człowieka Alejandro Encinas powiedział, że gdy udaje się zidentyfikować sprawców, prawie połowa z nich to lokalni przedstawiciele władz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej