RAPORT

Pogarda

„Polsko, ty...”. Ukraiński dziennikarz Igor I. z zarzutami

Igor I. z zarzutami (fot. Facebook/)
Igor I. z zarzutami (fot. Facebook/)

Najnowsze

Popularne

Ukraiński aktywista i dziennikarz mieszkający w Polsce Igor I. usłyszał dziś zarzut publicznego znieważenia Rzeczpospolitej Polskiej – dowiedział się portal tvp.info. Mężczyzna nie przyznał się i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Afera fakturowa. Prezydent Inowrocławia usłyszał zarzuty

Prezydent Inowrocławia Ryszard B. usłyszał zarzuty w związku z tzw. aferą fakturową. Włodarzowi zarzucono przekroczenie uprawnień i niedopełnienie...

zobacz więcej

Chodzi o wpis, który ukazał się na profilu facebookowym mężczyzny 4 października 2020 roku. „Polsko, zaiste, ty ch**u” – napisał. W związku z tym mężczyzna we wtorek usłyszał w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zarzut publicznego znieważenia RP.

Informację potwierdziła portalowi tvp.info rzeczniczka tej prokuratury Aleksandra Skrzyniarz. Jak wskazuje, zarzut dotyczy tego, że I. „zamieścił na portalu społecznościowym wpis zawierający określenie Rzeczypospolitej Polskiej słowem powszechnie uznanym za obelżywe”.

– Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień w sprawie – dodała Skrzyniarz. Czyn, który zarzucono mężczyźnie, zagrożony jest karą pozbawienia wolności do trzech lat.

O Igorze I. głośno było w maju 2021 r., kiedy umieścił w mediach społecznościowych przerobioną grafikę polskiego godła. Na grafice widać Orła Białego i tło, które z biało-czerwonego zostało zmienione na żółto-niebieskie, takie jak barwy flagi ukraińskiej. Z kolei złota korona na głowie orła została przerobiona na koronę w kolorach symbolizujących LGBT.

W tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył w prokuraturze Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu.

Igor I. pracował od 2009 do 2016 roku w Polskim Radiu. Był korespondentem na Ukrainie. Jest uczestnikiem ruchu Obywatele RP.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej