RAPORT

Pogarda

Nie będzie dostaw broni dla Kijowa. „Trudna wizyta” szefowej niemieckiego MSZ na Ukrainie

Najnowsze

Popularne

Podczas gdy Kijów nadal liczy na „dialog” z Berlinem w sprawie dostaw uzbrojenia, w obliczu rosyjskiej agresji szefowa niemieckiego MSZ jasno deklaruje: stanowisko Niemiec jest niezmienne, o żadnych dostawach nie ma mowy. Annalena Baerbock w poniedziałek w Kijowie spotkała się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą, a niemieckie media komentują, że była to „najtrudniejsza podróż inauguracyjna” nowej dyplomacji. Jednocześnie Baerbock wysyła komunikat do Kremla: agresja przeciwko Ukrainie będzie mieć wysoką cenę.

„Putinowi nie chodzi tylko o Ukrainę”. Niemiecki dziennik ostrzega

Władimirowi Putinowi chodzi nie tylko o Ukrainę, dąży on do rosyjskiej hegemonii w całej Europie - pisze w poniedziałkowym komentarzu „Frankfurter...

zobacz więcej

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Kułebą Baerbock podkreśliła, że jedynym sposobem na zmniejszenie obecnego napięcia jest dyplomacja. Ostrzegła przy tym, że „każde dalsze agresywne działanie będzie miało dla Rosji wysoką cenę gospodarczą, strategiczną, polityczną”.

Niemcy stawiają na dialog z Rosją


– Naszym głównym przesłaniem jest europejska solidarność na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy – dodała.

Jesteśmy gotowi do poważnego dialogu z Rosją – zaznaczyła minister, która po wizycie w Kijowie uda się do Moskwy.

Minister wyraziła chęć „zrestartowania i ożywienia” formatu normandzkiego w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie, który obejmuje Niemcy, Francję, Ukrainę i Rosję.

Problematyczna kwestia uzbrojenia


Kułeba poinformował, że dialog między Ukrainą i Niemcami w sprawie dostaw uzbrojenia będzie kontynuowany. Baerbock stwierdziła natomiast, że stanowisko Niemiec w tej kwestii jest niezmienne – tłumacząc je „mocnym zakorzenieniem w historii”. „To jak dotąd najtrudniejsza podróż inauguracyjna niemieckiej minister spraw zagranicznych” – czytamy w komentarzu opublikowanym w Deutsche Welle. Niemiecki nadawca przytacza też opinię szefa monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wolfganga Ischingera, który zaapelował do władz w Berlinie o niewykluczanie z góry dostaw broni. Z kolei cytowany polityk CDU i ekspert ds. polityki zagranicznej Norbert Röttgen ostrzegł przed zmniejszeniem „potencjału odstraszania” wobec Rosji.

Olafie, nie tędy droga. Niemcy chcą „nowego otwarcia” z Rosją

Kanclerz Olaf Scholz chce samodzielnie decydować o polityce wobec Rosji i marginalizuje krytyczną wobec Kremla i Nord Stream 2 szefową dyplomacji...

zobacz więcej

Baerbock spotkała się z przedstawicielami Specjalnej Misji Monitorującej OBWE. Jak oceniła, sytuacja humanitarna w dotkniętym konfliktem Donbasie jest bardzo niepokojąca. Szefowa niemieckiej dyplomacji przekazała też, że obecnie projekt Nord Stream 2 jest wstrzymany w związku z tym, że nie odpowiada europejskim przepisom – podaje Agencja Reutera.

Zaznaczyła, że z projektem związane są pewne „niuanse geopolityczne”. – Popieramy wspólne oświadczenie Niemiec i USA i mówimy: jeśli będzie dalsza eskalacja ze strony Rosji, będziemy podejmować odpowiednie kroki z naszymi partnerami – wskazała.

Baerbock wkrótce ma złożyć kolejną wizytę na Ukrainie, w tym na linii frontu. Wraz z nią na Ukrainę ma przybyć szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian.

Zobacz także: Brytyjskie media: Niemcy nie zgodziły się na przelot samolotów z bronią dla Ukrainy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej