RAPORT

Wojna na Ukrainie

Co się dzieje z KPO? Rzecznik rządu wprost: KE i tak to zrobi

Kiedy Polska dostanie pieniądze z Funduszu Odbudowy? – Stan prawny, jeśli chodzi o KPO, jest taki, że Komisja Europejska w sposób, który nie ma podstaw prawnych w traktatach unijnych, blokuje środki finansowe dla państwa członkowskiego – powiedział w programie „#Jedziemy” rzecznik rządu Piotr Müller.

Polityk PO o powiązaniach kapitałowych Rosji. Został zapytany o konkrety [WIDEO]

„Cały system nieformalnych wpływów” łączy, według posła PO Piotra Borysa, węgierski MOL z Federacją Rosyjską. Polityk, dopytywany w programie...

zobacz więcej

Polska nie otrzymała dotychczas środków z unijnego Funduszu Odbudowy, ponieważ Komisja Europejska nie zaakceptowała Krajowego Planu Odbudowy, który opisującego sposób spożytkowania tych pieniędzy w kraju. Sporne w relacji z KE są kwestie zmian w wymiarze sprawiedliwości, w tym odpowiedzialności dyscyplinarnej w sądownictwie – KE domaga się likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Rzecznik rządu: Na to nie możemy się zgodzić


O to, co obecnie dzieje się w sprawie KPO pytany był w TVP Info rzecznik rządu. Piotr Müller stwierdził, że Komisja działa w sposób, który „nie ma podstaw prawnych w traktatach unijnych”, blokując pieniądze dla Polski. W jego ocenie jest to pokaz „praworządności”, bo „nie ma podstawy prawnej do tego, by tak postępowała”.

– Jeśli chodzi o wymiar polityczny, KE chciałaby, żeby dodatkowe kryteria, które nie mają podstaw w traktatach, były wpisane jako wymogi realizacyjne dla Polski. My się zgodzić na to nie możemy – stwierdził.

Miller chwali Tuska i namawia do jednej listy opozycji na wybory

Takich słów nie spodziewał się pewnie sam Donald Tusk. Niespodziewaną laurkę liderowi PO wystawił w poniedziałek Leszek Miller. – Bardzo cenię...

zobacz więcej

Wyjaśniał, że w tej chwili mamy „stan zawieszenia, który jeszcze może potrwać”.

– Ale uważam, że KE i tak ten pakiet odblokuje – zaznaczył. Zwrócił tez uwagę na inną kwestię. – Druga rzecz – klasyczny budżet UE, ponad 500 mld zł, jest normalnie procedowany, my mówimy o 100 mld zł, które są w KPO. Lwia część środków UE będzie normalnie uruchamiana – zaznaczał.

Fundusz Odbudowy jest odpowiedzią Unii Europejskiej na nową sytuację gospodarczo-społeczną, jaką spowodowała pandemia Covid-19. Największą częścią Funduszu Odbudowy jest Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Wszystkie kraje członkowskie muszą przygotować swoje Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać środki. Zdecydowana większość została już zaakceptowana, co umożliwiło wypłatę zaliczek. Polska przedstawiła swój plan KE; jak dotąd nie został on zaakceptowany.

Z budżetu polityki spójności na lata 2021-27 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej