RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Maląg o programie „Rodzina 500 plus”. Jest termin składania wniosków

Wnioski będzie można składać przez internet (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Wnioski będzie można składać przez internet (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Od 1 lutego 2022 r. rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500 plus” – przypomina minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Wnioski będzie można składać wyłącznie online, a pieniądze będą wypłacane na konta bankowe rodziców.

Program 500 Plus zmieni się po nowym roku. Co trzeba wiedzieć? [WIDEO]

Wnioski o świadczenie 500 plus będzie można składać tylko drogą elektroniczną. W dodatku nie do ośrodka pomocy społecznej, a do ZUS-u. TVP3 Łódź...

zobacz więcej

Od lutego rusza nabór wniosków o 500 Plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2022 r. i będzie trwał do 31 maja 2023 r.

– Wnioski o przyznanie świadczenia będą musieli złożyć wszyscy uprawnieni do tego rodzice, również ci, którzy już teraz otrzymują 500 Plus. Procedurami związanymi z obsługą wniosków i późniejszą wypłatą świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych – mówi minister Maląg.

– Wiemy, jak ważne dla polskich rodzin jest świadczenie z programu, dlatego, chcąc zapewnić wszystkim ciągłość wypłat, zachęcamy, aby wniosek złożyć do 30 kwietnia. Wtedy pieniądze zostaną wypłacone do końca czerwca 2022 r. – dodaje.

Ważne terminy złożenia wniosku


Złożenie wniosku do końca czerwca 2022 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie przekazane z wyrównaniem od 1 czerwca 2022 r. Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2022 r., wówczas świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Wnioski będzie można składać już od 1 lutego przez internet za pośrednictwem portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub przez bankowość elektroniczną.

– Nasze doświadczenie pokazuje, że rodzice nie mają problemu z takim rozwiązaniem, a zdecydowana większość wniosków i tak składana jest online. Pandemia niejako wymusiła na nas poszerzenie kompetencji cyfrowych, wiele spraw musieliśmy załatwiać online. I dobrze sobie z tym radzimy. Widać to wyraźnie przy składaniu wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy, gdzie rodzice bardzo sprawnie sobie radzą – mówi minister Maląg. Wniosek za pośrednictwem portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej będą mogli złożyć wyłącznie rodzice mający numer PESEL. Rodzice składają wnioski na przeznaczonym dla nich formularzu SW-R. Rodzice lub opiekunowie niemający numeru PESEL powinni złożyć odpowiedni wniosek przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Jeżeli wniosek zostanie złożony przez bankowość elektroniczną albo portal Emp@tia, a wnioskodawca nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy taki profil na podstawie danych z wniosku. Na PUE ZUS będzie można znaleźć wszystkie informacje na temat złożonego wniosku i jego obsługi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej