RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tajne informacje, znajomości w służbach. Tomasz N. oskarżony

Tomaszowi N. grozi długa odsiadka (fot. ABW)
Tomaszowi N. grozi długa odsiadka (fot. ABW)

Prokuratura Krajowa skierowała do sądu w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko byłemu naczelnikowi Urzędu Kontroli Skarbowej w tym mieście – dowiedział się portal tvp.info. Śledczy twierdzą, że Tomasz N. m.in. uzyskiwał od funkcjonariuszy służb tajne informacje, by zapewnić przedsiębiorcom ochronę przed kontrolą skarbową. Śledztwo w tej sprawie prowadzili agenci ABW.

Wyprali miliard złotych. Ujawniamy szczegóły śledztwa ABW ws. Filipa Sz.

W połowie listopada na Ukrainie zatrzymany został pochodzący z Radomia 42-letni Filip Sz. Mężczyzna jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną...

zobacz więcej

Akt oskarżenia do Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże Zachód skierował Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK.

Z aktu wynika, że Tomasz N., były naczelnik wydziału skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej w Szczecinie, miał „szerokie kontakty wśród przedstawicieli organów państwowych” w województwie zachodniopomorskim, odpowiedzialnych za ściganie przestępczości gospodarczej, takich jak policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Izba Celna.

Były naczelnik wykorzystywał te kontakty, by zabezpieczyć znajomych przedsiębiorców przed możliwymi „negatywnymi konsekwencjami” działania skarbówki. Śledczy szczególną uwagę zwracają na fakt, że N. za wszelką cenę dążył do uzyskiwania poufnych informacji od zaprzyjaźnionych, nieświadomych jego prawdziwych intencji funkcjonariuszy. Ponadto przekraczając uprawnienia, wspomagał odzyskanie zainwestowanych środków przez jednego ze swoich dłużników.

W akcie oskarżenia Tomaszowi N. zarzucono pięć czynów zabronionych, dotyczących nadużycia uprawnień, udzielenia korzyści majątkowej w zamian za pośrednictwo w załatwieniu sprawy w instytucji państwowej (ostatecznie sprawa nie została rozwiązana zgodnie z życzeniem oskarżonego) i nakłaniania pracownika organów skarbowych do przekroczenia uprawnień. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Poza Tomaszem N. aktem oskarżenia objęto jednego z zaprzyjaźnionych z nim przedsiębiorców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej