RAPORT

Pogarda

Niemcy nie zgodziły się na przelot samolotów z bronią dla Ukrainy? Jest dementi

Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie lekkie systemy obrony przeciwpancernej (fot.  Jon Hobley/MI News/NurPhoto via Getty Images)
Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie lekkie systemy obrony przeciwpancernej (fot. Jon Hobley/MI News/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Dwa brytyjskie samoloty transportowe C-17 z defensywnym sprzętem wojskowym dla Ukrainy musiały lecieć dłuższą drogą, omijając Niemcy, bo kraj ten nie wyraził zgody, by broń była przewożona przez niemiecką przestrzeń powietrzną – podał portal UK Defence Journal. Po kilkunastu godzinach informacja ta została częściowo zdementowana przez władze Niemiec: samoloty nie przeleciały nad terytorium RFN, ponieważ Wielka Brytania nie złożyła wniosku o zgodę.

Londyn wysyła marynarkę wojenną do kanału La Manche. Powodem imigranci

Brytyjski rząd chce, aby marynarka wojenna przejęła odpowiedzialność za patrole na kanale La Manche i zatrzymywanie łodzi z nielegalnymi...

zobacz więcej

W poniedziałek późnym popołudniem brytyjski minister obrony Ben Wallace poinformował Izbę Gmin, że Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie lekkie systemy obrony przeciwpancernej, by zwiększyć jej zdolności obronne w razie rosyjskiej inwazji, a pewna liczba brytyjskich żołnierzy przeprowadzi szkolenie z ich obsługi.

Brytyjskie dostawy broni dla Ukrainy


Wallace nie sprecyzował liczby ani rodzaju wysyłanej broni, ale poinformował, że pierwsze systemy zostały dostarczone już w poniedziałek. Zaznaczył, że mają one charakter wyłącznie defensywny i nie stanowią zagrożenia dla Rosji.

Portal UK Defense Journal podał, że mimo defensywnego charakteru tego sprzętu, z racji sprzeciwu rządu w Berlinie brytyjskie samoloty musiały znacząco nadłożyć drogi, by ominąć niemiecką przestrzeń powietrzną. Portal zamieścił trasę ich przelotu – nad Morzem Północnym, a później nad Danią i Polską.

Dziennikarz przeprasza za nieprawdziwe informacje


Autor artykułu, George Allison, jednoznacznie sugerował, że decyzja o innej trasie była podyktowana odmową Niemiec na prośbę o przelot. W rzeczywistości były to jedynie spekulacje brytyjskiego dziennikarza.

We wtorek Allison opublikował kolejny artykuł na łamach UK Defence Journal, w którym przeprosił za opublikowanie nieprawdziwych informacji.

Komentarz ambasadora Niemiec w Polsce


Brytyjskie samoloty nie leciały nad terytorium Niemiec, ponieważ Londyn nie wystąpił z wniosekim do Berlina o zgodę na przelot transportowców – co przekazał na Twitterze także ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven. Władze w Kijowie wielokrotnie zwracały się do Niemiec, by wobec rosyjskiego zagrożenia zrezygnowały ze swojej polityki niedostarczania broni na Ukrainę. Stanowisko to powtórzyła podczas poniedziałkowej wizyty w Kijowie minister spraw zagranicznych w nowym rządzie Niemiec Annalena Baerbock.

W połowie grudnia zeszłego roku ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział „Financial Times”, że Niemcy w ostatnich miesiącach blokowały także prowadzone w ramach NATO zakupy dla ukraińskiej armii.

„Nord Stream 2 to przygotowanie do wojny”. Niemiecka prasa ostro o planach Putina

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej