RAPORT

Wojna na Ukrainie

To już piąty test w tym roku. Korea Północna wystrzeliła kolejne rakiety

Podobny test miał miejsce dzień wcześniej (fot. Getty Images)
Podobny test miał miejsce dzień wcześniej (fot. Getty Images)

Korea Północna wystrzeliła nad ranem czasu lokalnego dwa taktyczne pociski kierowane – poinformowała państwowa agencja północnokoreańska KCNA. To piąty w tym roku test rakietowy Pjongjangu.

Korea Północna znów testuje rakiety

Korea Północna wystrzeliła z lotniska Sunan w pobliżu stolicy kraju, Pjongjangu, dwa pociski rakietowe, przypuszczalnie balistyczne - poinformowała...

zobacz więcej

KCNA podała, że test taktycznych pocisków kierowanych został przeprowadzony przez Akademię Nauk Obronnych, która mieści się na zachodzie kraju. „System precyzyjnie uderzył w cel na wyspie u wschodniego wybrzeża” - napisała agencja.

Ogień próbny miał na celu selektywną ocenę taktycznych pocisków kierowanych oraz weryfikację dokładności systemu uzbrojenia. Potwierdzona została dokładność, bezpieczeństwo i skuteczność działania tego systemu uzbrojenia” - dodano w komunikacie.

Podobny test miał miejsce dzień wcześniej. W poniedziałek rano południowokoreańska armia poinformowała, że Korea Północna wystrzeliła z lotniska Sunan w pobliżu stolicy kraju, Pjongjangu, dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu.

W piątek KRLD przetestowała pociski balistyczne krótkiego zasięgu zainstalowane na platformie kolejowej.

Wcześniej w ubiegłym tygodniu władze Korei Północnej ogłosiły, że pomyślnie przeprowadziły „ostateczną próbę” nowego rodzaju „broni hipersonicznej”. Pjongjang twierdzi, że pociski testowane 5 i 11 stycznia należały do klasy broni hipersonicznej, choć niezależni obserwatorzy nie mają co do tego pewności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej