RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pamiętny Gustlik i Stach Japycz. Franciszek Pieczka kończy 94 lata

18 stycznia 94 lata kończy Franciszek Pieczka (fot. PAP/Jakub Kamiński)
18 stycznia 94 lata kończy Franciszek Pieczka (fot. PAP/Jakub Kamiński)

18 stycznia 94 lata kończy Franciszek Pieczka, wybitny aktor teatralny i filmowy. Pamiętny Gustlik z „Czterech pancernych”, tytułowy bohater „Żywotu Mateusza”, a także Hubert Siersza z obrazu „Perła w koronie” urodził się w 1928 r.

„Zenek” ze Srebrnym Biletem; to nagroda za frekwencję w kinach

Telewizja Polska znalazła się w gronie producentów i dystrybutorów filmów polskich o najwyższej frekwencji w kinach w 2020 r.

zobacz więcej

Grał w ponad stu filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W pamięci widzów zapisał się kreacjami w obrazach: „Ziemia obiecana”, „Potop”, „Quo vadis”, „Konopielka” czy „Jańcio Wodnik”. Dużą popularność i sympatię zyskał dzięki roli Gustlika w serialu „Czterej pancerni i pies”, a także grając w nowych produkcjach, między innymi jako Stach Japycz w serialu „Ranczo”.

Pracował z najlepszymi reżyserami filmowymi i teatralnymi. Występował między innymi w Starym Teatrze w Krakowie, w Dramatycznym, Narodowym i Powszechnym w Warszawie. Grał w spektaklach Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego i Zygmunta Huebnera.

Franciszek Pieczka wielokrotnie podkreślał, że obowiązkiem artysty jest bycie w prawdzie wobec siebie samego, bez względu na panujące trendy lub modę.

Barwna postać załogi Rudego 102


Franciszek Pieczka podbił serca widzów już w latach 60., rolą Gustlika w telewizyjnym serialu „Czterej pancerni i pies”. Silny mężczyzna z poczuciem humoru, mówiący śląską gwarą, był barwną postacią załogi czołgu Rudy 102.

Franciszek Pieczka od ponad pół wieku jest związany z Teatrem Polskiego Radia, w którym nagrał wiele słuchowisk i adaptacji polskiej literatury. Aktor często powtarza, że bardzo lubi tę pracę, ponieważ jest to teatr wyobraźni, gdzie słuchacz ma wiele do zrobienia. Taka forma zmusza go do myślenia i aktywnego uczestnictwa w odbiorze kultury. Za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia Franciszek Pieczka otrzymał w 2018 roku Wielką Nagrodę Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej