RAPORT

Pogarda

Wojewoda wielkopolski: Polski Ład jest korzystny dla 90 proc. Polaków

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Najnowsze

Popularne

Polski Ład jest korzystny dla 90 proc. Polaków, szczególnie dla tych mniej i średnio zarabiających. Oni na tym zdecydowanie zyskają – mówił na konferencji poświęconej zmianom w systemie podatkowym wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Polski Ład. Ekspert: Efekty zmian odczujemy za chwilę

Realne efekty Polskiego Ładu, sztandarowego programu PiS, Polacy odczują już niebawem, kiedy na konta wpłyną ich kolejne wynagrodzenia – przekonują...

zobacz więcej

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zaznaczył w trakcie zorganizowanej w Poznaniu konferencji, że reforma podatkowa przeprowadzona w ramach programu Polski Ład jest największą reformą od ponad 20 lat.

Polski Ład to dla niemal 18 mln podatników więcej pieniędzy w kieszeniach, o około 17 mld zł rocznie. Polski Ład jest korzystny dla 90 proc. Polaków, szczególnie dla tych mniej i średnio zarabiających. Oni na tym zdecydowanie zyskają. Dla pozostałych te rozwiązania są praktycznie neutralne – mówił Zieliński.

– Na początku roku pojawiło się pewne zamieszanie, nieścisłości. Reakcja Ministerstwa Finansów jest błyskawiczna: minister finansów już podpisał stosowne rozporządzenie i w najbliższych dniach wypłacone zostaną środki wyrównujące różnicę w obliczonych wynagrodzeniach – zapewnił wojewoda.

Ocenił, że osoby średnio i mniej zarabiające, niezatrudnione na umowę o pracę, które zarabiają do 12,8 tys. zł brutto, na reformach podatkowych nie stracą. – A ci, którzy zarabiają do 4,920 zł zyskają” – podkreślił.

Wojewoda Zieliński podkreślił, że na zmianach zyskają praktycznie wszyscy emeryci i renciści. – Ci emeryci i renciści, którzy w styczniu otrzymali niższe świadczenie w lutym otrzymają wyrównanie. Dla emerytów i rencistów, którzy mają to świadczenie w wysokości do 4920 zł brutto, świadczenia na rękę od stycznia są wyższe – powiedział.

Założenia Polskiego Ładu wdrażane w życie od 2021 r.


– Świadczenia wyższe, w widełkach 4921 zł a 12,8 tys. zł, pobiera w całej Polsce 421 tys. osób. W związku z rozporządzeniem ministra finansów ci emeryci i renciści będą otrzymywać wynagrodzenie takie samo, jakie było w 2021 r., natomiast to, które było wypłacane w styczniu będzie wyrównane w lutym – zaznaczył wojewoda.

Zieliński podkreślił, że założenia Polskiego Ładu są wdrażane w życie od 2021 r. Przypomniał, że w ramach Programu Inwestycji Strategicznych do wielkopolskich samorządów trafiło wsparcie w wysokości blisko 2 mld zł.

– To także jest przełomowy program dotyczący finansowania opieki zdrowotnej. Tak, ażeby wszyscy Polacy żyli na poziomie życia mieszkańców Europy Zachodniej. Polski Ład to historyczna i ogromna reforma, przygotowana z myślą o Polakach, o przyszłości Polski – podkreślił wojewoda.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej