RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wielka Brytania dostarczy Ukrainie systemy obrony przeciwpancernej

Pierwsze systemy zostały dostarczone już w poniedziałek (fot. Owen Humphreys/PA Images via Getty Images)
Pierwsze systemy zostały dostarczone już w poniedziałek (fot. Owen Humphreys/PA Images via Getty Images)

Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie lekkie systemy obrony przeciwpancernej, by zwiększyć jej zdolności obronne w razie rosyjskiej inwazji, a pewna liczba brytyjskich żołnierzy przeprowadzi szkolenie z ich obsługi – poinformował minister obrony Ben Wallace.

Londyn wysyła marynarkę wojenną do kanału La Manche. Powodem imigranci

Brytyjski rząd chce, aby marynarka wojenna przejęła odpowiedzialność za patrole na kanale La Manche i zatrzymywanie łodzi z nielegalnymi...

zobacz więcej

„W świetle coraz bardziej zastraszającego zachowania Rosji oraz w uzupełnieniu naszego obecnego wsparcia, Wielka Brytania zapewnia nowy pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa w celu zwiększenia zdolności obronnych Ukrainy. Podjęliśmy decyzję o dostarczeniu Ukrainie lekkich przeciwpancernych defensywnych systemów uzbrojenia. Ponadto niewielka liczba personelu brytyjskiego przeprowadzi przez krótki czas wstępne szkolenie w ramach operacji ORBITAL, po czym powróci do Wielkiej Brytanii” - oświadczył Wallace w Izbie Gmin.

Nie sprecyzował liczby ani rodzaju wysyłanej broni, ale poinformował, że pierwsze systemy zostały dostarczone już w poniedziałek i zaznaczył, że mają one charakter defensywny.

Pozwólcie mi jasno wyrazić: to wsparcie dotyczy broni krótkiego zasięgu i wyraźnie defensywnej; nie jest to broń strategiczna i nie stanowi zagrożenia dla Rosji. Jest ona przeznaczona do użycia w samoobronie, a personel brytyjski prowadzący szkolenia na wczesnym etapie po ich zakończeniu wróci do Wielkiej Brytanii” - podkreślił.

Dodał, że Wielka Brytania bezwarunkowo popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w jej uznawanych przez świat granicach, czyli wraz z okupowanym Krymem, a także uznaje prawo państw do samodzielnego wyboru swoich sojuszy.

„Putinowi nie chodzi tylko o Ukrainę”. Niemiecki dziennik ostrzega

Władimirowi Putinowi chodzi nie tylko o Ukrainę, dąży on do rosyjskiej hegemonii w całej Europie - pisze w poniedziałkowym komentarzu „Frankfurter...

zobacz więcej

Ambasador Ukrainy żąda od Berlina odblokowania dostaw broni


Przed poniedziałkową pierwszą wizytą szefowej MSZ Niemiec Annaleny Baerbock w Kijowie ambasador Ukrainy w Niemczech po raz kolejny apelował o dostawy broni. Szef ukraińskiego Naftohazu ostrzegł z kolei, że w przypadku rosyjskiej inwazji dostawy gazu z Ukrainy do Niemiec będą niemożliwe.

Ambasador Andrij Melnyk podkreślił w komentarzu dla niemieckiej agencji dpa, że brak wsparcia zbrojeniowego ze strony nowego rządu RFN jest „bardzo frustrujący i gorzki”. Ukraina od lat domaga się dostaw broni od Niemiec, a „Berlin do tej pory dostarczał jedynie środki medyczne” - przypomina w poniedziałek dziennik „Sueddeutsche Zeitung”.

Wicekanclerz i współprzewodniczący Zielonych Robert Habeck oświadczył w maju podczas wizyty na Ukrainie, że „nie powinno się temu krajowi odmawiać broni do obrony”. W związku z rozmieszczeniem rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą także Friedrich Merz - nowy szef chadeckiej CDU - opowiada się za rozważeniem dostaw broni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej