RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jak bronić się przed cyberatakiem? „Każdy może zadzwonić z twojego telefonu i nagadać głupot”

Spoofing jest coraz częstszą metodą działania cyberprzestępców (fot. Shutterstock/Tero Vesalainen0
Spoofing jest coraz częstszą metodą działania cyberprzestępców (fot. Shutterstock/Tero Vesalainen0

W ostatnim czasie nasilały się ataki cyberprzestępców. Najprawdopodobniej jedną z ich ofiar była Dorota Brejza, z której numeru zadzwoniono na policję i poinformowano m.in. o podłożeniu bomby w szpitalu w Inowrocławiu. „Każdy może zadzwonić z twojego numeru telefonu i nagadać głupot” – przestrzega serwis niebezpiecznik.pl.

Cyberatak na polski parlament? Rosjanie opublikowali listę telefonów

Rosyjski serwis opublikował listę rzekomych numerów telefonów parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości z poprzedniej kadencji. „Posłom i senatorom...

zobacz więcej

„Ktoś podszywa się pod mój numer i dzwoni z groźbami do różnych instytucji” – napisała na Twitterze Dorota Brejza. Żona senatora PO padła ofiarą cyberataku. „W tym przestępstwie użyto niezbyt zaawansowanych i powszechnie dostępnych technologii teleinformatycznych” – skomentował zajmujący się cyberbezpieczeństwem portal Zaufana Trzecia Strona. Więcej o tej sprawie pisaliśmy TUTAJ.

W poniedziałek o podobnym przypadku poinformował w mediach społecznościowy Paweł Szramka.

„Kilka minut temu odebrałem telefon z groźbami oraz obelgami. Nieznajomy głos, dzwoniący z numeru Pauliny Matysiak (Lewica – przyp. red.) zadzwonił dwa razy. Koleżanka Posłanka nic o tym nie wiedziała. Po chwili z mojego numeru wykonany został podobny manewr w Jej stronę” – napisał poseł z koła Polskie Sprawy.

Czy wobec takiego ataku jesteśmy bezbronni? Do smutnych wniosków doszedł portal niebezpiecznik.pl.

„Dobrze by było, abyśmy wszyscy zdali sobie sprawę że:

Każdy może założyć e-maila anonimowo na twojeimie.twojenazwisko.twojemiasto@gmail.com i wysłać z niego pogróżki

Każdy może zadzwonić do innej osoby lub na policję z Twojego numeru telefonu i nagadać głupot
. Ani połączenie z danego numeru ani SMS z danego numeru nie oznacza, że stoi za nimi właściciel tego numeru. To wymaga dodatkowej weryfikacji. A już na pewno jeśli po drugiej stronie połączenia zamiast głosu słychać syntezator mowy.

Możesz też dostać rykoszetem, jeśli do założenia e-maila z pkt. 1 ktoś użyje akurat Twojego adresu IP, bo Twój komputer jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, które sprzedaje Twoje łącze internetowe jako serwer proxy w internecie."

Cieszyński: Każda poszkodowana osoba może liczyć na wsparcie


Janusz Cieszyński zwrócił także uwagę, że podszywanie się pod inną osobę lub instytucję zdarza się coraz częściej.

„Cyberprzestępcy próbują wykorzystać spoofing do podsycania politycznych sporów. Słuchajmy głosu ekspertów i nie dajmy się rozegrać – każda poszkodowana osoba może liczyć na profesjonalne wsparcie państwowych instytucji” – napisał na Twitterze sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej