RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polityk PO o powiązaniach kapitałowych Rosji. Został zapytany o konkrety [WIDEO]

„Cały system nieformalnych wpływów” łączy, według posła PO Piotra Borysa, węgierski MOL z Federacją Rosyjską. Polityk, dopytywany w programie „Minęła 20” w TVP Info przyznał, że chodzi o podpisane przez MOL umowy. Kontrakty z Rosjanami zawarła jednak również np. Angela Merkel – zauważył prowadzący program Michał Rachoń.

Nowe inwestycje Orlenu. Koncern przejmie blisko 200 stacji na Węgrzech i Słowacji

zobacz więcej

W czasie programu Piotr Borys oskarżał rząd Zjednoczonej Prawicy – zwracając się do uczestniczącego w rozmowie ministra Adama Andruszkiewicza z KPRM – o to, że „idzie w kierunku wschodnim i Putina”. Dowodem miałaby być sprzedaż stacji benzynowych Lotosu węgierskiej firmie MOL. Gdy tylko pojawiła się informacja na ten temat, politycy opozycji zaczęli twierdzić, że koncern znad Dunaju powiązany jest z Kremlem. To samo powtarzał dziś Piotr Borys. Michał Rachoń poprosił posła, „żeby wskazał konkretny podmiot w ramach akcjonariatu MOL, który ma decydujący wpływ na funkcjonowanie i jest podmiotem rosyjskim”.

– Nie akcjonariatu tylko powiązań nieformalnych. Proszę zobaczyć, z kim MOL współpracuje – odparł przedstawiciel opozycji.

– Który podmiot jest nieformalny? Może pan go nazwać? – dopytywał dziennikarz.

Wtedy poseł PO powołał się, bez konkretów, na „politykę Orbana i Putina” oraz „współpracę MOL z odpowiednikiem rosyjskim”. – To są jednoznacznie powiązane interesy – stwierdził, dodając, że MOL jest również „powiązany kapitałem” z Rosją.

– Niech pan wskaże konkretną firmę powiązaną nieformalnie z Federacją Rosyjską, będacą w akcjonariacie firmy MOL. Konkretną nazwę – zachęcał prowadzący. Wówczas Piotr Borys przekonywał, że chodzi o „cały system nieformalnych wpływów”, a konkretnie o „umowy” i „zdjęcia”.

– Władimir Putin ma podpisane umowy z Angelą Merkel, z niemieckimi instytucjami. Nie słyszałem, żeby pan mówił, że Angela Merkel jest politykiem Władimira Putina – komentował dziennikarz. Jednak gość programu nie odniósł się do tego argumentu, upierając się, że „sprzedajemy srebra narodowe Polski Węgrom powiązanym z Rosjanami i za to odpowiada rząd Prawa i Sprawiedliwości”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

– Tylko nie jest pan w stanie wskazać żadnego konkretu dotyczącego rzekomych powiązań, o których pan mówi, z jednego prostego powodu: po prostu ich nie ma – ocenił Rachoń.

Andruszkiewicz z kolei argumentował, że „to przecież politycy związani z Europejską Partią Ludową, na której czele stoi Donald Tusk, dziś często zasiadają w rosyjskich spółkach energetycznych”. – Pamiętajmy, że kiedy Platforma Obywatelska rozważała sprzedaż akcji Lotosu, to co mówił Donald Tusk? Że nie ma żadnego powodu żeby z tej sprzedaży wykluczyć Rosjan – przypominał minister.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej