RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kanada: Lek przeciw COVID-19 dopuszczony do stosowania w domu

(fot. S.Russell/Toronto Star/Getty, zdjęcie ilustracyjne)
(fot. S.Russell/Toronto Star/Getty, zdjęcie ilustracyjne)

Kanadyjskie ministerstwo zdrowia dopuściło do użytku pierwszy lek przeciw COVID-19, który może być stosowany w domu po przepisaniu przez lekarza – poinformowały w poniedziałek władze medyczne Kanady.

Japonia zatwierdziła lek przeciw COVID-19

Komisja resortu zdrowia Japonii wydała autoryzację na użycie molnupirawiru – leku przeciw COVID-19 w formie tabletki, wyprodukowanego przez koncern...

zobacz więcej

– Będzie ogromne zapotrzebowanie na tę terapię, która jest pierwszym lekiem doustnym do stosowania w domu – mówiła na konferencji prasowej federalna naczelna lekarz kraju dr Theresa Tam, zwracając uwagę, że na początku dostawy będą niewielkie.

„Blokuje namnażanie się SARS-CoV-2”


Dopuszczona do stosowania terapia to Paxlovid, kombinacja dwóch leków antywirusowych – nirmatrelviru i ritonaviru, produkowanych przez Pfizera. – Wyzwaniem jest to, by jak najszybciej przeprowadzać test – wyjaśniała Tam podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Lek, który blokuje namnażanie się wirusa SARS-CoV-2, jest bowiem przeznaczony do zastosowania niezwłocznie po diagnozie, w ciągu pięciu dni od pojawienia się symptomów. Pacjent zażywa – przez pięć dni, dwa razy dziennie – zestaw dwóch tabletek nirmatrelviru i jednej tabletki ritonaviru, leku stosowanego w terapii HIV.

Zobacz także: MZ: Możliwe, że od stycznia będzie lek przeciw COVID-19 do stosowania w domu

Dostawy zostały przez Kanadę zamówione jeszcze w grudniu, przed dopuszczeniem leku do użytku i pierwsze tabletki mają się pojawić w nadchodzących tygodniach.

Lawina infekcji w Niemczech; liczba nowych zachorowań wzrosła o 50 proc.

Berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI) poinformował we wtorek, że w ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 45 690 nowych infekcji...

zobacz więcej

Dotychczas dopuszczone do stosowania w Kanadzie leki dla chorych na COVID-19 są przeznaczone wyłącznie do użytku w szpitalach. Jak zwracały uwagę kanadyjskie media, wg niektórych lekarzy Paxlovid może powstrzymać napływ chorych do już przeciążonych szpitali.

Poniedziałkowy komunikat prasowy federalnego resortu zdrowia wyjaśnił, że Paxlovid pomaga organizmowi zwalczać wirus SARS-CoV-2, łagodzi symptomy i skraca czas choroby. Dane laboratoryjne Pfizera wskazują też, że lek prawdopodobnie działa na wariant Omikron, który obecnie dominuje wśród nowych przypadków COVID-19 w Kanadzie.

Kto może stosować lek?


Lek został dopuszczony do stosowania przez osoby od 18. roku życia, z objawami od łagodnych do średnio intensywnych, u których istnieje wysokie ryzyko przekształcenia się postaci choroby w ciężką, grożącą hospitalizacją lub nawet śmiercią. Obecni podczas konferencji prasowej lekarze podkreślali jednak, że dopuszczenie leku do użytku nie zastępuje szczepień. Dr Marc Berthiaume, który jest dyrektorem Biura Nauk Medycznych federalnego resortu zdrowia, zwracał uwagę na długą listę przeciwskazań. – To lek, który charakteryzuje się złożonością – przestrzegał. – Jeśli stosujecie niektóre leki, musicie być bardzo ostrożni – podkreślała Tam, wskazując na konieczność sprawdzania interakcji z innymi lekami. Na liście przeciwskazań są np. leki podawane w przypadkach wysokiego cholesterolu czy alergii.

Najwyższa liczba zmarłych we Włoszech w czwartej fali

We Włoszech ostatniej doby odnotowano 186 tys. 253 przypadki zakażeń koronawirusem. Na COVID-19 zmarło 360 osób, najwięcej podczas czwartej fali...

zobacz więcej

Według prognoz i modeli przedstawionych przez federalny resort zdrowia w minioną sobotę, wariant Omikron spowoduje, że przyjęcia nowych pacjentów w szpitalach wzrosną w nadchodzących tygodniach do „szczególnie wysokich poziomów”, sięgających od 2 tys. do 4 tys. osób dziennie, przy dziennej liczbie nowych zakażonych wynoszącej nawet 150 tys. 28 proc. wykonywanych testów wykazuje zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Ministerstwo zdrowia przestrzegło, że dwie dawki szczepionek mRNA „w niskim lub bardzo niskim stopniu” chronią przed zakażeniem wariantem Omikron, ale osoby zaszczepione obiema dawkami zdecydowanie rzadziej trafiają do szpitala, zaś prawdopodobieństwo hospitalizacji w przypadku osób niezaszczepionych jest 19 razy wyższe.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Obecnie w kanadyjskich szpitalach hospitalizowanych jest 8756 pacjentów z COVID-19 - podaje na swojej stronie publiczny nadawca CBC. W minionym tygodniu potwierdzono prawie 251 tys. nowych przypadków, a od początku pandemii zachorowało prawie 2,689 mln osób. Zmarło 31190 osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej