RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ziobro o zgodzie Tuska i Kopacz na zmianę zasad handlu emisjami: Będzie wniosek do TK

Prokurator generalny chce, by TK sprawdził zgodność tej decyzji z Konstytucją (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Prokurator generalny chce, by TK sprawdził zgodność tej decyzji z Konstytucją (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

– Jako prokurator generalny przygotowuję właśnie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, by sprawdzić, czy tryb przyjęcia decyzji o drastycznej zmianie unijnego systemu handlu emisjami CO2, na którą zgodzili się Donald Tusk i Ewa Kopacz, nie naruszał przepisów Konstytucji RP – poinformował Zbigniew Ziobro w wywiadzie z Michałem Rachoniem, który ukaże się w najnowszym wydaniu tygodnika „Gazeta Polska”.

Siedem decyzji Tuska. Kowalski: To dlatego polityka klimatyczna UE drenuje portfele Polaków

W 2014 r. cena uprawnień do emisji CO2 wynosiła około 6 euro za tonę; teraz przekracza 85 euro. „Tak silny wzrost cen uderza w odbiorców energii,...

zobacz więcej

Jak powiedział pytany o tę sprawę na poniedziałkowej konferencji prasowej wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta, w 2014 r. Donald Tusk, jako premier zgodził się „na drastyczne zmiany w systemie handlu emisjami ETS”, a nastąpienie, „w toku wykonania konkluzji Rady Europejskiej, w kolejnych miesiącach premier Ewa Kopacz uznała te propozycje”.

Kaleta przekonywał, że „te propozycje polegały na tym, że w latach 2019-2020 rozpoczną się drastyczne podwyżki cen za certyfikaty”, gdyż do systemu dopuszczone zostaną firmy inwestycyjne. Dodatkowo - jak mówił - „Komisja Europejska będzie mogła sterować podażą tych certyfikatów: będzie mogła zabierać je z rynku i wymuszać ograniczanie emisji” przez co „ceny certyfikatów będą drastycznie rosły”.

– Widzimy, że ponad 60 proc. ceny prądu dla konsumentów, to jest ten paraunijny podatek: podatek Tuska i Kopacz – powiedział Kaleta. – Traktaty w tej sprawie swobody doboru źródeł energii przewidują jednomyślność. Dziwnym trafem w tym przypadku Polski jednomyślności pozbawiono. Na to zgodził się Donald Tusk i Ewa Kopacz. Dokładnie na to, że Polska nie miała prawa weta w tej sprawie – powiedział wiceminister.

Kaleta mówił też, że już krótko po zmianie rządu Polska w tej sprawie „podjęła działania procesowe”. Według niego prace, by zaskarżyć te decyzje do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), podjął jeszcze były minister środowiska śp. Jan Szyszko. Według Kalety „TSUE po kilku latach uznał, że jednomyślność nie działa”, z czym – jak mówił – resort sprawiedliwości się „fundamentalnie nie zgadza”.

Tu przeczytasz więcej o ETS i innych czynnikach inflacji.

„Podatek »tuskowy« za stanowisko szefa RE”? Poseł wraca do szczytu z 2014 roku [WIDEO]

To co nawet politycy PO-PSL krytykowali w polskim parlamencie, nazywając „parapodatkiem”, Donald Tusk „klepnął” na unijnym szczycie w Brukseli –...

zobacz więcej

– W tym orzeczeniu TSUE wskazał, że nie sposób jest tak zastosować tego przepisu traktatu, żeby była jednomyślność. Co to oznacza? Że na przyszłość próbuje się pozbawić Polskę prawa weta, czyli również nad głowami Polaków będzie dokonana próba wdrożenia tego karkołomnego pakietu „Fit for 55” – powiedział Kaleta.

To również obrona Polski przed katastrofą w przyszłościOcenił również, że wniosek Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego, „gdy już się sformalizuje”, to jest „element obrony Polski przed tym katastrofalnym dla naszej przyszłości planem”. Ma też spowodować, że doświadczane obecnie skutki decyzji Donalda Tuska i Ewy Kopacz uda się szybko odwrócić.

Fit for 55 to ogłoszony przez Komisję Europejską pakiet propozycji legislacyjnych dostosowujących akty prawne w zakresie klimatu i energii do podwyższonego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE do 2030 r. z 40 do 55 proc. względem poziomu z 1990 r. Będzie wymagać inwestycji szacowanych na ok. 500 mld euro rocznie do 2030 r. (o 350 mld euro więcej niż w latach 2011-2020).

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział w środę w Sejmie, że Polska podejmie „wszelkie działania w Brukseli i w Polsce, by ochronić Polaków przed skutkami błędnej polityki, jaką serwuje Komisja Europejska”. – Zrobimy wszystko, aby pakiet Fit for 55 nie wszedł w życie – powiedział Sasin.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej