RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dzieci maltretowane w niemieckich uzdrowiskach? „Ciemny rozdział historii”

Dla wielu dzieci pobyt w niemieckim domu kuracyjnym stał się udręką (fot. Shutterstock/Roman Bodnarchuk)
Dla wielu dzieci pobyt w niemieckim domu kuracyjnym stał się udręką (fot. Shutterstock/Roman Bodnarchuk)

Ministerstwo Zdrowia i Spraw Socjalnych Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) przedstawiło opracowanie na temat cierpienia milionów dzieci wysyłanych w latach 1949-1990 na kuracje do domów uzdrowiskowych. Z raportu wynika, że wiele dzieci tam bito, pozbawiano jedzenia i snu. Jak ujawniły wcześniej media, personel placówek stanowili Niemcy, którzy – jak to ujęto – „uczyli się w czasach nazizmu”.

Dzieci maltretowane w niemieckich uzdrowiskach. Ofiary po latach domagają się sprawiedliwości

Do lat 80. miliony niemieckich dzieci wysyłano na leczenie do uzdrowisk, w których były maltretowane. – Domagamy się wyjaśnień – mówi Anja Roehl z...

zobacz więcej

Z raportu ministerstwa wynika, że w latach 1949-1990 w samej tylko Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) zorganizowano dla ponad 2,1 miliona dzieci wyjazdy do cieszących się często złą sławą domów uzdrowiskowych lub rekonwalescencyjnych. Naukowcom nie udało się ustalić, ile dzieci przyjeżdżało w tym okresie do uzdrowisk więcej niż raz. Tylko w 1962 r. wysłano na kuracje prawie 100 tys. dzieci i młodzieży z tego regionu – wskazała w poniedziałek agencja dpa.

Dla wielu dzieci pobyt w domu kuracyjnym stał się udręką, a wspomnienia traumatycznych przeżyć towarzyszyły im do końca życia. Autorzy opracowania określają relacje naocznych świadków przemocy, dotyczące bicia, pozbawiania jedzenia i snu, izolacji i upokorzeń w domach rekonwalescentów, „jako wysoce wiarygodne”. Sam portal internetowy „verschickungsheime.de” wymienia obecnie prawie 2000 takich zgłoszeń.

„W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych kuracja dla dzieci była doświadczeniem wielu” – napisano w studium. „Tęsknota za domem, autorytarny styl wychowania, bezsensowne spędzanie wolnego czasu i marne jedzenie to typowe motywy powracające w opowieściach osób urodzonych w latach 1950-1970, opowiadających o swoich doświadczeniach uzdrowiskowych” – wskazano.

Zobacz także: W Niemczech grupa robocza wyjaśni sprawę sprzed lat dot. maltretowania dzieci w sanatoriach


– Nasz kraj musi się zmierzyć również z ciemnymi rozdziałami naszej historii – stwierdził minister zdrowia i spraw społecznych NRW Karl-Josef Laumann. – Jesteśmy to winni przede wszystkim tym, którzy zostali skrzywdzeni – dodał. NRW zorganizuje okrągły stół „aby wnieść trochę światła w ciemność”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej