
Po 18 rundach negocjacji w 2021 i ataków czeskiego rządu na Turów okazuje się, że czeska kopalnia ČSM działała przez rok bez oceny środowiskowej – poinformowała wiceprezes PGE Wanda Buk. Dodała, że wydana pod koniec grudnia decyzja nie została poprzedzona uzgodnieniami z Polską. Portal „Business Insider” dotarł do pisma Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska skierowanego do Ministerstwa Środowiska Czech. Jak wskazali polscy urzędnicy, kontynuacja wydobycia węgla w czeskiej kopalni może „znacząco zagrażać środowisku i zdrowiu obywateli Rzeczypospolitej Polskiej”.
Minister Klimatu i Środowiska dopuścił organizacje ekologiczne do udziału w postępowaniu dotyczącym wydania koncesji na wydobycie węgla w kopalni...
zobacz więcej
„Po 18 rundach negocjacji w 2021 i ataków czeskiego rządu na Turów okazuje się, że czeska kopalnia ČSM przez ostatni rok działała bez oceny środowiskowej, a wydana pod koniec grudnia decyzja nie została poprzedzona obowiązkowymi uzgodnieniami transgranicznymi z Polską” – napisała w poniedziałek na Twitterze wiceprezes PGE. Kopalnia węgla kamiennego ČSM należy do kontrolowanej przez Czechy spółki OKD; znajduje się tuż przy polsko-czeskiej granicy.
„Mogliśmy wspólnie walczyć o sprawiedliwą transformację regionów węglowych, ale Czesi woleli poświecić sąsiedzkie relacje na rzecz politycznej tromtadracji w okresie wyborczym (niedopilnowując w tym czasie swoich spraw). Liczę, że rząd Petra Fiala naprawi to co popsuli poprzednicy” – dodała Wanda Buk.
Mogliśmy wspólnie walczyć o sprawiedliwą transformację regionów węglowych, ale Czesi woleli poświecić sąsiedzkie relacje na rzecz politycznej tromtadracji w okresie wyborczym (niedopilnowując w tym czasie swoich spraw).Liczę, że rząd @P_Fiala naprawi to co popsuli poprzednicy.2/2
— Wanda Buk (@WandaBuk) January 17, 2022
Spór wokół kopalni Turów wciąż trwa. Jego przyczyną jest m.in. brak wody po stronie czeskiej, który ma być spowodowany działalnością kopalni. Czy...
zobacz więcej
Polski rząd do nakazu wstrzymania wydobycia się nie zastosował. 20 września 2021 roku TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić kary nie zamierza. Opinia rzecznika generalnego Trybunału ws. polsko-czeskiego sporu ws. Turowa ma zostać ogłoszona 3 lutego.
13 stycznia Komisja Europejska poinformowała, że wysłała do Polski dwa wezwania do zapłaty kar dotyczących kopalni Turów i jak dotąd nie otrzymała pieniędzy. Rzecznik KE Balazs Ujvari przekazał, że zgodnie z procedurą, jeśli nie otrzyma pieniędzy, potrąci środki z funduszy należnych z budżetu UE.
Zobacz także: Czeskie ministerstwo proponuje wznowienie negocjacji ws. kopalni Turów