RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

PGE: Czeska kopalnia przy granicy z Polską działała bez oceny środowiskowej

Kopalnia węgla ČSM w Czechach (fot. arch.PAP/CTK)
Kopalnia węgla ČSM w Czechach (fot. arch.PAP/CTK)

Najnowsze

Popularne

Po 18 rundach negocjacji w 2021 i ataków czeskiego rządu na Turów okazuje się, że czeska kopalnia ČSM działała przez rok bez oceny środowiskowej – poinformowała wiceprezes PGE Wanda Buk. Dodała, że wydana pod koniec grudnia decyzja nie została poprzedzona uzgodnieniami z Polską. Portal „Business Insider” dotarł do pisma Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska skierowanego do Ministerstwa Środowiska Czech. Jak wskazali polscy urzędnicy, kontynuacja wydobycia węgla w czeskiej kopalni może „znacząco zagrażać środowisku i zdrowiu obywateli Rzeczypospolitej Polskiej”.

Kopalnia Turów. Ważna decyzja dotycząca koncesji na wydobycie węgla

Minister Klimatu i Środowiska dopuścił organizacje ekologiczne do udziału w postępowaniu dotyczącym wydania koncesji na wydobycie węgla w kopalni...

zobacz więcej

„Po 18 rundach negocjacji w 2021 i ataków czeskiego rządu na Turów okazuje się, że czeska kopalnia ČSM przez ostatni rok działała bez oceny środowiskowej, a wydana pod koniec grudnia decyzja nie została poprzedzona obowiązkowymi uzgodnieniami transgranicznymi z Polską” – napisała w poniedziałek na Twitterze wiceprezes PGE. Kopalnia węgla kamiennego ČSM należy do kontrolowanej przez Czechy spółki OKD; znajduje się tuż przy polsko-czeskiej granicy.

„Mogliśmy wspólnie walczyć o sprawiedliwą transformację regionów węglowych, ale Czesi woleli poświecić sąsiedzkie relacje na rzecz politycznej tromtadracji w okresie wyborczym (niedopilnowując w tym czasie swoich spraw). Liczę, że rząd Petra Fiala naprawi to co popsuli poprzednicy” – dodała Wanda Buk.

Spór ws. kopalni Turów


We wtorek rusza kolejna tura rozmów w sprawie kopalni Turów. Jak poinformował w poniedziałek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, nowy czeski rząd zadeklarował wolę zażegnania sporu "w sposób dwustronny".

W lutym 2021 roku Czechy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów. Kraj ten zażądał jednocześnie zastosowania środka tymczasowego w postaci nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska argumentowała, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego. Czechy wskazały też, że Polska, przedłużając koncesje na wydobycie węgla brunatnego w Turowie, naruszyła unijne przepisy.

„Alarm”: Czesko-niemiecka awantura z Polską o Turów ma drugie dno. Jaka jest stawka? [WIDEO]

Spór wokół kopalni Turów wciąż trwa. Jego przyczyną jest m.in. brak wody po stronie czeskiej, który ma być spowodowany działalnością kopalni. Czy...

zobacz więcej

Polski rząd do nakazu wstrzymania wydobycia się nie zastosował. 20 września 2021 roku TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić kary nie zamierza. Opinia rzecznika generalnego Trybunału ws. polsko-czeskiego sporu ws. Turowa ma zostać ogłoszona 3 lutego.

13 stycznia Komisja Europejska poinformowała, że wysłała do Polski dwa wezwania do zapłaty kar dotyczących kopalni Turów i jak dotąd nie otrzymała pieniędzy. Rzecznik KE Balazs Ujvari przekazał, że zgodnie z procedurą, jeśli nie otrzyma pieniędzy, potrąci środki z funduszy należnych z budżetu UE.

Pismo GDOŚ do czeskiego MŚ


Portal „Business Insider” napisał w poniedziałek, że dotarł do pisma Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska do Ministerstwa Środowiska Czech. Jak napisali polscy urzędnicy, dalsze wydobycie węgla w kopalni ČSM może „znacząco zagrażać środowisku i zdrowiu obywateli Rzeczypospolitej Polskiej”.

Zobacz także: Czeskie ministerstwo proponuje wznowienie negocjacji ws. kopalni Turów


Wg portalu, w dokumencie wskazano też, że dalsza działalność zakładu „bez przeprowadzenia stosownego postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko z Rzeczpospolitą Polską uchybia zobowiązaniom” wynikającym z Konwencji z Espoo (Konwencja o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym) i dyrektywy EIA, które dotyczą oceny skutków wywieranych przez pewne działania na środowisko.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej