RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezes Wód Polskich o „Czajce”: Błąd w projekcie powinno wychwycić MPWiK

Służby MPWiK nadzorowały i odbierały tę inwestycję (fot. arch.PAP/Paweł Brzeziński)
Służby MPWiK nadzorowały i odbierały tę inwestycję (fot. arch.PAP/Paweł Brzeziński)

– Jeżeli nastąpił błąd przy projektowaniu układu przesyłającego ścieki do oczyszczalni „Czajka” w Warszawie, to powinien zostać wychwycony i skorygowany w fazie wykonawczej. Służby MPWiK nadzorowały i odbierały tę inwestycję – powiedział prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Zagrożone skorupiaki wracają do polskich wód. Kolejne jeziora „zaraczone” [WIDEO]

zobacz więcej

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji poinformowało w poniedziałek, że zakończyły się trwające ponad rok badania przyczyn awarii kolektorów ściekowych pod Wisłą z sierpnia 2020 r.

– Ekspertyza Politechniki Krakowskiej jako przyczynę awarii wskazuje błąd w pierwotnym projekcie budowy układu przesyłowego, polegający na braku zaprojektowania odpowiedniego drenażu – przekazali urzędnicy z MPWiK.

Lokalne zniszczenie nitki B


– Wskutek braku takiego drenażu wyciek ścieków z rurociągu wytworzył krytyczny poziom ciśnienia na zewnątrz nitki B. Doprowadziło to do jej lokalnego zniszczenia. Gwałtowny wyciek ścieków wyniósł płytę dociążającą i dokonał wielu zniszczeń, a także uszkodził nitkę A – wyjaśnili urzędnicy.

Zobacz także: Czy grożą nam powodzie zatorowe? Jest stanowisko Wód Polskich

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca poproszony o komentarz do raportu, podkreślił, że „na ten moment ma zbyt mało informacji na temat ekspertyzy dotyczącej przyczyn awarii systemu przesyłowego w 2020 r.” – Dlatego wystąpimy do MPWiK o udostępnienie tego materiału – zapowiedział.

CBA w Wodach Polskich. Zatrzymano sześć osób, a może to jeszcze nie być koniec

Przedsiębiorcy oraz dwoje pracowników Wód Polskich, w sumie sześć osób, zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura...

zobacz więcej

– Chciałbym zwrócić uwagę, że ta ekspertyza dotyczy zdarzeń z 2020 r. Przypomnę, że została również przygotowana ekspertyza po awarii w 2019 r., jednak wygląda na to, że informacje zawarte w obu dokumentach wzajemnie się wykluczają. Raport z ekspertyzy z 2019 roku mówił m.in. o błędach w wykonaniu, a ten o awarii z 2020 roku, mówi o błędach w projektowaniu. Trzeba bardzo dobrze to przeanalizować, bo obecnie widoczny jest tu dysonans – oznajmił.

MPWiK nadzorowały tę inwestycję


Dodał, że „jeżeli nastąpił błąd przy projektowaniu, to powinien zostać wychwycony i skorygowany w fazie wykonawczej”. – Służby MPWiK nadzorowały i odbierały tę inwestycję – podkreślił. – Ponadto, jeżeli doszło do awarii, bo rurociąg był wadliwie zaprojektowany lub źle wykonany, albo jedno i drugie, to znaczy, że słuszne były moje wcześniejsze zastrzeżenia kierowane publicznie także do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w 2019 r. Pisałem wówczas, że usunięto tylko skutek awarii, a nie jej przyczynę. Przypomnę, że po awarii w 2019 r. został naprawiony tylko wadliwy fragment układu przesyłowego. W listach otwartych do prezydenta Trzaskowskiego i warszawskiego MPWiK-u zgłaszałem zastrzeżenia i apelowałem o działania, bo prawdopodobna jest kolejna awaria, która faktycznie nastąpiła w 2020 roku – wskazał.

Pogodowy armagedon. Burze śnieżne i wichury nad Polską [WIDEO]

Strażacy przeprowadzili blisko pół tysiąca interwencji w całym kraju w związku z silnym wiatrem. Synoptycy IMGW ostrzegają przed silnym wiatrem w...

zobacz więcej

Układ przesyłowy zaczął działać w 2013 roku i uległ dwóm awariom – w 2019 i 2020 roku. W 2019 w wyniku decyzji premiera Mateusza Morawieckiego z pomocą przyszło wojsko. Zbudowało most pontonowy, na którym ułożono zapasowe kolektory. Rok później saperzy zbudowali most pontonowy dla alternatywnego układu przesyłowego.

Po awarii w 2020 r. MPWiK, na podstawie decyzji nakazowej PINB, przystąpiło do prac naprawczych i budowy alternatywnego układu przesyłowego.

Pierwsza nitka tego układu zaczęła działać jeszcze w grudniu 2020 r., druga została oddana do użytku w czerwcu 2021 r. Aktualnie trwają prace związane z wykonaniem sieci i obiektów łączących wykonane rurociągi pod Wisłą z zakładami „Świderska” i „Farysa”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

CBA w Wodach Polskich. Zatrzymano sześć osób, a może to jeszcze nie być koniec

Przedsiębiorcy oraz dwoje pracowników Wód Polskich, w sumie sześć osób, zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura...

zobacz więcej

„Przyczyną awarii kolektorów pod Wisłą były błędy w projekcie”


Przyczyną awarii kolektorów przesyłających ścieki pod Wisłą do oczyszczalni „Czajka” z sierpnia 2020 r. były błędy w projekcie zleconym w 2006 r. – poinformowało w poniedziałek MPWiK na swojej stronie internetowej. Błąd w pierwotnym projekcie budowy układu przesyłowego miał polegać na "braku zaprojektowania odpowiedniego drenażu” – czytamy w komunikacie.

MPWiK wyjaśniło, że drenaż pozwoliłby na"odprowadzanie nadmiaru wody i ścieków z przestrzeni otaczającej rurociągi, co uniemożliwiłoby osiągnięcie niebezpiecznego dla instalacji ciśnienia zewnętrznego generowanego ciśnieniem z rurociągu syfonu".

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej