
– Jeżeli nastąpił błąd przy projektowaniu układu przesyłającego ścieki do oczyszczalni „Czajka” w Warszawie, to powinien zostać wychwycony i skorygowany w fazie wykonawczej. Służby MPWiK nadzorowały i odbierały tę inwestycję – powiedział prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji poinformowało w poniedziałek, że zakończyły się trwające ponad rok badania przyczyn awarii kolektorów ściekowych pod Wisłą z sierpnia 2020 r.
– Ekspertyza Politechniki Krakowskiej jako przyczynę awarii wskazuje błąd w pierwotnym projekcie budowy układu przesyłowego, polegający na braku zaprojektowania odpowiedniego drenażu – przekazali urzędnicy z MPWiK.
Przedsiębiorcy oraz dwoje pracowników Wód Polskich, w sumie sześć osób, zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura...
zobacz więcej
– Chciałbym zwrócić uwagę, że ta ekspertyza dotyczy zdarzeń z 2020 r. Przypomnę, że została również przygotowana ekspertyza po awarii w 2019 r., jednak wygląda na to, że informacje zawarte w obu dokumentach wzajemnie się wykluczają. Raport z ekspertyzy z 2019 roku mówił m.in. o błędach w wykonaniu, a ten o awarii z 2020 roku, mówi o błędach w projektowaniu. Trzeba bardzo dobrze to przeanalizować, bo obecnie widoczny jest tu dysonans – oznajmił.
Strażacy przeprowadzili blisko pół tysiąca interwencji w całym kraju w związku z silnym wiatrem. Synoptycy IMGW ostrzegają przed silnym wiatrem w...
zobacz więcej
Układ przesyłowy zaczął działać w 2013 roku i uległ dwóm awariom – w 2019 i 2020 roku. W 2019 w wyniku decyzji premiera Mateusza Morawieckiego z pomocą przyszło wojsko. Zbudowało most pontonowy, na którym ułożono zapasowe kolektory. Rok później saperzy zbudowali most pontonowy dla alternatywnego układu przesyłowego.
Po awarii w 2020 r. MPWiK, na podstawie decyzji nakazowej PINB, przystąpiło do prac naprawczych i budowy alternatywnego układu przesyłowego.
Pierwsza nitka tego układu zaczęła działać jeszcze w grudniu 2020 r., druga została oddana do użytku w czerwcu 2021 r. Aktualnie trwają prace związane z wykonaniem sieci i obiektów łączących wykonane rurociągi pod Wisłą z zakładami „Świderska” i „Farysa”.
Przedsiębiorcy oraz dwoje pracowników Wód Polskich, w sumie sześć osób, zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura...
zobacz więcej