RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Przeciwdziałać dalszej agresji Rosji”. Rozmowa Rau-Blinken

Antony Blinken wyraził uznanie dla „polskiego przywództwa na wschodniej flance NATO” (fot. MSZ, Anadolu/Getty Images)
Antony Blinken wyraził uznanie dla „polskiego przywództwa na wschodniej flance NATO” (fot. MSZ, Anadolu/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Plany przewodnictwa w OBWE, sytuacja międzynarodowa oraz kwestie bezpieczeństwa były tematami rozmowy telefonicznej ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych omówili kwestię polityki wobec Moskwy i przeciwdziałania dalszej agresji Rosji wobec Ukrainy.

NATO - Rosja. Stoltenberg: Istnieje realne ryzyko nowego konfliktu w Europie

Sojusznicy NATO wezwali Rosję do wycofania sił wojskowych z Gruzji, Mołdawii i Ukrainy – poinformował w środę Jens Stoltenberg. Szef NATO dodał, że...

zobacz więcej

„Sekretarz potwierdził zdecydowane zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do wspierania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w obliczu niesprowokowanej koncentracji wojsk Rosji” – podał w wydanym komunikacie rzecznik sekretariatu stanu Ned Price. Jak przekazał, szefowie dyplomacji USA i Polski dyskutowali na temat „dalszej współpracy w sprawie dyplomacji z Moskwą, podejmując równocześnie kroki, by odstraszyć Rosję od dalszej agresji”.

Blinken miał również wyrazić uznanie dla „polskiego przywództwa na wschodniej flance NATO” i rozpoczętego w styczniu przewodnictwa w OBWE oraz podkreślić zobowiązanie USA na rzecz bezpieczeństwa transatlantyckiego.

Sekretarz stanu i inni przedstawiciele administracji Joe Bidena wielokrotnie wcześniej podkreślali, że jeśli Rosja zdecyduje się na ponowną agresję wobec Ukrainy, USA zamierzają wzmocnić wschodnią flankę NATO.

Komunikat z rozmowy ukazał się po tym, jak rosyjski ambasador przy OBWE Aleksandr Łukaszewicz zapowiedział, że Rosja nie zamierza rozmawiać na temat swoich "propozycji gwarancji bezpieczeństwa" na forum OBWE. Po pierwszym tegorocznym posiedzeniu Stałej Rady OBWE w czwartek, któremu przewodniczył Rau, polski minister stwierdził, że ryzyko wojny w Europie jest obecnie największe w ciągu ostatnich 30 lat.

W sobotę rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina zapowiedział, że Rau odwiedzi Waszyngton na przełomie stycznia i lutego i spotka się z Blinkenem, a w lutym odwiedzi też Moskwę.

Przeczytaj także: Rau: Ryzyko wojny w obszarze OBWE największe w ostatnich 30 latach

W sobotę doszło również do rozmowy wiceszefa MSZ Marcina Przydacza z doradcą sekretarza stanu Derekiem Cholletem, której tematem również były napięcia z Rosją oraz rola OBWE.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

1 stycznia tego roku formalnie rozpoczęła się roczna prezydencja Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Zbigniew Rau przez rok będzie sprawował funkcję jej przewodniczącego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej