RAPORT

Wojna na Ukrainie

Co dalej z Radą Medyczną? Kiedy szczyt piątej fali? Konferencja ministra zdrowia [WIDEO]

– To koniec pewnego etapu (pracy - red.) Rady Medycznej w tej formie - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak podkreślił, zostanie powołana rada w zmienionej formule. Nowa rada ma skupiać szersze grono ekspertów, którzy będą doradzali nie tylko, jak prowadzić walkę z pandemią, ale też, jak już z niej wychodzić. – Będą uwzględniane również inne aspekty niż tylko medyczne. Znajdą się w radzie także ekonomiści, socjolodzy i inni eksperci, którzy mogą szerzej spojrzeć na problematykę walki z pandemią – powiedział Niedzielski. Jak podkreślił, szczyt piątej fali pandemii spodziewany jest w połowie lutego.

KORONAWIRUS – RAPORT

Niedzielski: Przekroczyliśmy 100 tys. zgonów osób z COVID-19

W poniedziałek potwierdzono 11 400 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 493 pacjentów z COVID-19 – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski....

zobacz więcej

Niedzielski o piątej fali: Nawet 140 tysięcy zachorowań dziennie


– Od jakiegoś czasu mamy do czynienia ze wzrostami zachorowań i nie widać czynników, które miałyby wpłynąć na odwrócenie tendencji. Liczba stwierdzonych przypadków omikrona zaczyna dynamicznie rosnąć. W tej chwili wynosi on ok 20 proc. wszystkich zachorowań. Prawdopodobnie jutro poinformujemy o 20 tysiącach wykrytych w poniedziałek zakażeń koronawirusem – powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia przedstawił symulacje odnośnie piątej fali pandemii, spowodowanej tą mutacją.

– Według naszych danych szczyt zachorowań przypadnie na połowę lutego i wyniesie on 60 tysięcy zakażeń dziennie. Od początku pandemii korzystamy też z innych ośrodków badawczych. Według modeli ośrodka MOCOS pod koniec styczna będziemy mieć 120 tysięcy zachorowań dziennie. Z kolei ośrodek ICM (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW – przyp. red.) przedstawił dwa warianty przebiegu liczby chorych. Wyniosą one od 100 do 140 tysięcy zachorowań dziennie podczas szczytu, który przewidywany jest pod koniec lutego lub na początku marca – dodał.

„Służba zdrowia narażona na obciążenie niespotykane przy poprzednich falach zakażeń”


Tak wielka liczba chorych niesie, jak podkreślił szef resortu, ryzyko niewydolności służby zdrowia. – W ramach sztabu kryzysowego przygotowujemy plany dotyczące m.in. bazy łóżek, leków, gospodarki tlenem, funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego. Wszystkie te elementy w walce z COVID-19 są narażone na bardzo duże obciążenie, niespotykane przy poprzednich falach zakażeń. W tej chwili mamy do dyspozycji około 15 tysięcy łóżek. A to oznacza brak komfortu w porównaniu z czwartą falą, gdy startowaliśmy ze stosunkowo niewielką liczbą hospitalizacji.

Szef resortu zdrowia nie wykluczył zwrócenia się o pomoc do wojska, które miałoby wesprzeć lekarzy i personel medyczny.

Niedzielski zdradził także, że w weekend rozmawiał z Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim. Efektem tych rozmów jest to, że wkrótce w sejmie odbędzie się drugie czytanie ustawy przygotowanej przez posła PiS Czesława Hoca.

– Jest ona kluczowym elementem, który może nam pomóc w opanowaniu bardzo dużej liczby infekcji.

Są nowe dane o koronawirusie. Wiceminister zdrowia ujawnił raport

Mamy 10 445 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły cztery osoby z COVID-19 – poinformował w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar...

zobacz więcej

Rada ds. walki z pandemią w miejsce Rady Medycznej


W piątek trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej do spraw COVID-19 przy premierze poinformowało o rezygnacji z doradzania rządowi w sprawie epidemii.

Szef MZ poinformował na konferencji prasowej, że przy premierze zostanie powołana nowa rada ds. walki z pandemią, która będzie miała nieco zmienioną formułę w stosunku do dotychczasowej.

– Zmiana będzie polegała przede wszystkim na poszerzeniu formuły, czyli szerszego spektrum ekspertów, którzy będą pomagali i doradzali panu premierowi, jak projektować już nie tylko walkę z pandemią, ale mamy nadzieję, że także proces wychodzenia z pandemii za kilka miesięcy – mówił Niedzielski.

Stąd też argument – jak dodał – by rada miała szerszą formułę. Jak dodał, w skład rady – oprócz konsultantów krajowych i przedstawicieli zawodów medycznych – wejdą m.in ekonomiści i socjolodzy. Rada będzie, jak mówił, „uwzględniać nie tylko aspekty medyczne, ale też te związane z życiem gospodarczym i społecznym”.
teraz odtwarzane
Co dalej z Radą Medyczną? Kiedy szczyt piątej fali? Konferencja ministra zdrowia

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej