RAPORT

Wojna na Ukrainie

Afera podkarpacka. Sąd potwierdza wyrok więzienia dla b. prokurator. Ile dostała lat?

B. szefowa rzeszowskiej prokuratury apelacyjnej Anna H., została zatrzymana w czerwcu 2016 r. (fot. arch.PAP/A.Grygiel)
B. szefowa rzeszowskiej prokuratury apelacyjnej Anna H., została zatrzymana w czerwcu 2016 r. (fot. arch.PAP/A.Grygiel)

Tarnowski sąd okręgowy utrzymał w mocy wyrok z 2019 r., skazujący b. rzeszowską prokurator apelacyjną Annę H. na 6 lat więzienia - poinformowała Prokuratura Krajowa. H. została oskarżona m.in. o korupcję i powoływanie się na wpływy. Była ona jedną z ponad 20 osób podejrzanych w wielowątkowym śledztwie dotyczącym afery podkarpackiej. Informując o jej zatrzymaniu przez CBA w 2016 r. jeden z dzienników nazwał Annę H. „przyjaciółką” b. senatora PSL Jana B., czołowej postaci wspomnianej afery.

Afera podkarpacka: była prokurator skazana na sześć lat więzienia

Była prokurator apelacyjna w Rzeszowie Anna H. została skazana na sześć lat pozbawienia wolności. Była oskarżona m.in. o korupcję i powoływanie się...

zobacz więcej

„Sąd Okręgowy w Tarnowie, który po skutecznej kasacji prokuratora ponownie rozpoznawał apelację w sprawie byłej Prokurator Apelacyjnej w Rzeszowie Anny H., utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji skazujący ją na karę 6 lat bezwzględnego pozbawienia wolności” – czytamy w komunikacie przekazanym przez Prokuraturę Krajową.

PK przypomina, że Anna H. została prokuratorem apelacyjnym w Rzeszowie 14 grudnia 2007 roku. „W związku z informacjami o jej działaniach korupcyjnych zostało wszczęte przeciwko niej śledztwo, które zakończyło się skierowaniem aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w Tarnowie” – czytamy w komunikacie.

Centralne Biuro Antykorupcyjne już w 2014 r. – za rządów PO-PSL – przeprowadziło rewizję w biurach i domach Jana B. i Anny H., a także kilku innych osób, m.in. byłego szefa Urzędu Ochrony Państwa. – Taśmy, jakimi dysponują w tej sprawie CBA i prokuratura, są dużo bardziej wstrząsające niż potajemne rozmowy polityków, które ostatnio wywołały burzę (chodzi o nagrania z restauracji Sowa i Przyjaciele – red.). To twarde dowody na nadużycia i patologie w tym regionie – mówił o śledztwie anonimowy przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości, cytowany wówczas przez „Rzeczpospolitą”.

Afera podkarpacka. Jest wniosek o areszt dla b. szefowej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie

Prokuratura Krajowa złożyła wniosek o tymczasowe aresztowanie Anny H., byłej szefowej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie - dowiedziała się TVP...

zobacz więcej

Dwa lata później – zaledwie kilka dni po wygaśnięciu immunitetu Anny H. – usuniętą już z zawodu byłą prokurator zatrzymali agenci CBA. Wszczęte przeciwko niej śledztwo, zakończyło się skierowaniem aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w Tarnowie. Pierwszy wyrok zapadł w marcu 2019 r. Od czasu zatrzymania Anna H. do początku 2018 r. przebywała w areszcie, a później sąd zastosował wobec oskarżonej dozór policyjny.

Pierwszy wyrok dla Anny H.


Wyrokiem z 18 marca 2019 r. tarnowski sąd – jak czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej – „skazał Annę H. za popełnienie szeregu przestępstw o charakterze korupcyjnym oraz nadużycie uprawnień funkcjonariusza publicznego poprzez ujawnienie informacji objętych tajemnicą zawodową, a także przedłożenie w instytucji dysponującej środkami publicznymi poświadczającego nieprawdę dokumentu w celu uzyskania pożyczki”. „Sąd wymierzył oskarżonej karę łączną 6 lat pozbawienia wolności oraz orzekł zakaz wykonywania m.in. zawodu prokuratora przez okres 10 lat” – przypomina PK.

Częściowe uniewinnienie w II instancji


„Stanowiska tego nie podzielił Sąd Okręgowy w Tarnowie, który po rozpoznaniu apelacji obrońcy Anny H. uniewinnił ją od przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 60 000 zł w zamian za obietnicę podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu sprawy dla prezesa zarządu spółki z o.o. zajmującej się dystrybucją paliw. Sąd odwoławczy obniżył orzeczoną wobec Anny H. karę łączną do 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, a środek karny w postaci zakazu zajmowania stanowisk związanych z tworzeniem i stosowaniem prawa, do lat 8” – informuje Prokuratura Krajowa.

Zarzuty kasacji prokuratora


PK dodaje, że „wyrok sądu II instancji w części dotyczącej uniewinnienia Anny H. skutecznie zaskarżył prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach”. „Rozpoznający kasację Sąd Najwyższy zgodził się ze stanowiskiem prokuratora, który wskazywał, że sąd powszechny ograniczył się do wyrywkowej, a przez to arbitralnej kontroli, co w konsekwencji doprowadziło do niesłusznego uniewinnienia” – napisano w komunikacie. Jak przekazuje Prokuratura Krajowa, „w ocenie prokuratora, dowody zebrane w sprawie, ocenione w sposób kompleksowy, jednoznacznie wskazują, że gotówka, którą przyjęła oskarżona, miała charakter łapówki. W kasacji podniesiono, że wbrew stanowisku sądu okręgowego, pieniądze przekazane oskarżonej nie stanowiły pożyczki. Jak ustalono, oskarżona przyjęła bowiem tę kwotę z przeznaczeniem na budowę domu w zamian za obietnicę załatwienia spraw, powołując się na pełnioną funkcję Prokuratora Apelacyjnego w Rzeszowie oraz posiadanie wpływów w instytucjach państwowych i samorządowych”.

Była prokurator przebywa w więzieniu


Z komunikatu Prokuratury Krajowej wynika, że „po wyroku Sądu Najwyższego z 25 sierpnia 2021 r., uwzględniającego kasację prokuratora, Sąd Okręgowy w Tarnowie wyrokiem z 14 stycznia 2022 r. utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji skazujący Annę H. na karę 6 lat bezwzględnego pozbawienia wolności, uwzględniając zarzut przyjęcia korzyści majątkowej 60 tys. złotych, od którego uprzednio ją uniewinnił”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Anna H. przebywa w więzieniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej