RAPORT

Pogarda

Sondaż ws. Ukraińców i Dudy. Takich wyników nie było nigdy wcześniej

Prezydent RP Andrzej Duda oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. PAP/Leszek Szymański)
Prezydent RP Andrzej Duda oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Ukraińcy cieszą się w Polsce rekordowo wysoką sympatią, Polacy są lubiani na Ukrainie, a prezydent RP Andrzej Duda został wybrany za naszą wschodnią granicą najpopularniejszym liderem zagranicznym – deklasując Angelę Merkel czy Joe Bidena. – Między wszystkimi sąsiadami pojawiają się różnice, jednak w naszym przypadku ostatnie duże zawirowania to rok 2016 – mówi portalowi tvp.info wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk. Jako powody polepszenia stosunków wskazuje Nord Stream 2, Trójkąt Lubelski i wiele innych.

Rosja znów górą ws. Nord Stream 2. Kowalski: Bardzo zła decyzja dla Polski

Senat USA odrzucił projekt ustawy nakładający sankcje na Nord Stream 2. – To konsekwencja resetu amerykańsko-rosyjskiego, który od początku...

zobacz więcej

Część polityków opozycji twierdzi, że stosunek Polaków do Ukraińców jest negatywny. Niemiecki historyk i kulturoznawca Peter Oliver Loew stwierdził w wywiadzie dla „Newsweeka”, że prawicowy rząd w naszym kraju podsyca wręcz „dyskurs antyukraiński”.

Jak faktycznie wyglądają dziś relacje polsko–ukraińskie? Z tym pytaniem portal tvp.info zwrócił się do jednego z ekspertów Ośrodka Studiów Wschodnich.

Z badań CBOS, które są przeprowadzane regularnie od 1993 roku, wynika, że wizerunek Ukraińców jest w Polsce najlepszy w historii tych sondaży. Aż 43 proc. pytanych deklaruje, że wyraża sympatię do Ukraińców. Wynika to zapewne nie tylko z trudnej sytuacji Ukrainy, czyli wojny z Rosją, ale również z faktu, że Polacy osobiście znają coraz więcej Ukraińców. W związku z 1,5–milionową migracją ukraińską do Polski stali się oni stałym elementem wielu naszych miast, życia społecznego i gospodarczego – mówi nam Wojciech Konończuk.

Zobacz także ->  „Putinowi nie chodzi tylko o Ukrainę”. Niemiecki dziennik ostrzega

– Odsetek deklarowanych niechęci wobec Ukraińców też jest najniższy (26 proc.) w historii badań, co pokazuje pewną korelację. Trzeba pamiętać, jaki był punkt startu. W 1993 roku niechęć do Ukraińców deklarowało aż 65 proc. Polaków, więc poprawa wizerunku Ukraińców w naszym kraju jest ogromna – dodaje.

TSUE zmiażdży niemieckie sądownictwo? Prof. Gontarski: Obawiam się, że ukryją temat

Niemieccy sędziowie uważają, że ws. afery dieslowej i nie tylko są pod presją polityków. Niezależnością wymiaru sprawiedliwości w Niemczech ma się...

zobacz więcej

Wołyń to zadra, ale jest coraz lepiej


Konończuk przekonuje, że nie ma na większą skalę w Polsce sentymentów antyukraińskich, a relacje między narodami rozwijają się dobrze.

– Przypomnę, że w badaniach przeprowadzanych na Ukrainie Polacy wypadają jako jeden z tych narodów, które cieszą się największą sympatią. Z kolei z badań Centrum Polsko–Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia wynikało, że 71 proc. Polaków popiera ukraińską emigrację do naszego kraju – zaznacza.

Jak mówi, to nie znaczy, że nasze wzajemne stosunki są wolne od napięć, szczególnie dotyczących kwestii historycznych. Między wszystkimi sąsiadami pojawiają się różnice. Podkreśla, że w stosunkach Francji i Niemiec też pojawiają się spory.

Zobacz także ->  Ukraina zaniepokojona. Separatyści w Donbasie rozmieszczają czołgi i działa

– Polska i Ukraina rywalizują choćby na polu produkcji rolno-spożywczej. Jednak ostatnie duże zawirowania to rok 2016, obchody rocznicy wołyńskiej i premiera filmu „Wołyń”, który został bardzo negatywnie odebrany na Ukrainie. Potem w 2019 roku w Kijowie doszło jednak do zmiany władzy i odejścia ekipy Petro Poroszenki. W połączeniu z napięciami rosyjsko–ukraińskimi oraz inicjatywą Trójkąta Lubelskiego, te relacje się ociepliły – mówi.

– Polska jest też jednym z najważniejszych partnerów handlowych Ukrainy i jednym z najważniejszych państw wspierających Kijów na arenie międzynarodowej – dodaje.

Unia straszy zabraniem funduszy. Kuźmiuk: Przyszły tydzień kluczowy

Komisja Europejska zagroziła, że jeśli nie otrzyma od Polski pieniędzy wynikających z kary ws. Turowa, potrąci nam środki z budżetu UE. – Wszystko...

zobacz więcej

Duda liderem, Nord Stream 2 zrobił swoje


Według niedawnych ukraińskich badań Polska jest na czele państw, z którymi Ukraina powinna rozwijać relacje. Prezydent RP Andrzej Duda jest tam z kolei najpopularniejszym liderem zagranicznym.

– Byłem zaskoczony. Prezydent Andrzej Duda zwykle był w czołówce najpopularniejszych na Ukrainie przywódców zagranicznych. Ale fakt, że awansował on na pierwsze miejsce i wyprzedził m.in. kanclerz Angelę Merkel był niespodzianką – przyznaje portalowi tvp.info Wojciech Konończuk.

Zobacz także ->  Senat USA odrzucił projekt nowych sankcji na Nord Stream 2

Ekspert OSW dodaje, że ten awans wynikał zapewne z faktu, że Ukraińcy doceniają zbliżenie z Polską.

– Z drugiej strony warto odnotować spadek sympatii w 2021 r. do kanclerz Angeli Merkel, co było zapewne związane z niemieckim wsparciem dla Nord Stream 2. Szczególnie w ubiegłym roku był to temat bardzo medialny w związku z technicznym ukończeniem gazociągu i brakiem nowych amerykańskich sankcji. Przełożył się na niższe poparcie dla niemieckiej kanclerz, a większe dla prezydenta Polski, która – wspólnie z Ukrainą – jest jednym z największych przeciwników Nord Stream 2 – mówi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej