RAPORT

Pogarda

Müller: Pracujemy nad tym, jak skorygować system rozliczania umów zleceń

Müller był pytany o ewentualne zmiany w Polskim Ładzie (fot. Shutterstock/smolaw)
Müller był pytany o ewentualne zmiany w Polskim Ładzie (fot. Shutterstock/smolaw)

Najnowsze

Popularne

Pracujemy w tej chwili nad tym, w jaki sposób ewentualnie skorygować system rozliczania umów zleceń, aby zaliczki były co miesiąc wyższe, a nie tak, że na koniec roku jest zwrot podatku – powiedział w Radiu Plus rzecznik rządu Piotr Müller.

Polski Ład a emerytury. Co zrobić, by otrzymać zwrot podatku [WIDEO]

W przypadku osób, którym po wejściu w życie Polskiego Ładu błędnie naliczono zaliczkę na podatek, zwrot podatku nastąpi automatycznie w terminach...

zobacz więcej

Müller był pytany o ewentualne zmiany w Polskim Ładzie. – Niektóre drobniejsze elementy, ale istotne z punktu widzenia części osób, będziemy wprowadzać – oświadczył rzecznik rządu.

Przyznał też, że rządowy zespół legislacyjny spotyka się właściwie co tydzień z przedstawicielami prezydenta Andrzeja Dudy. – My regularnie z zespołem legislacyjnym pana prezydenta się spotykamy i oni w takich właśnie cyklach zgłaszają nam uwagi – powiedział Müller.

Co zmienia Polski Ład


1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł.

Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł. Na początku stycznia media informowały o szeregu grup zawodowych i społecznych, które po 1 stycznia otrzymały wyraźnie niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci). Przedstawiciele rządu zapowiedzieli zmiany, które mają - według nich - naprawić skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. Minister finansów podpisał m.in. rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Według resortu finansów dzięki tym przepisom osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie wypłaty pensji. Zaznaczono, że rozporządzenie wprowadza też rozwiązanie, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, których obowiązują inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymają zwrot nadpłaconych zaliczek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej