RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polski Ład a emerytury. Co zrobić, by otrzymać zwrot podatku [WIDEO]

W przypadku osób, którym po wejściu w życie Polskiego Ładu błędnie naliczono zaliczkę na podatek, zwrot podatku nastąpi automatycznie w terminach wypłaty świadczeń w lutym – wynika z zapowiedzi prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej. Na konferencji prasowej w poniedziałek przypomniała, że chodzi o osoby, których świadczenia wynoszą od 4 920 do 12 800 zł.

Piotr Arak o Polskim Ładzie: To największa reforma podatkowa od 30 lat

– Polski Ład to największa od 30 lat reforma systemu podatkowego, dlatego można spodziewać się jakichś drobnych nieporozumień na starcie tego...

zobacz więcej

– Będzie przekaz, przelew, na którym będzie główne świadczenie, plus zaznaczenie: zwrot nadpłaconej zaliczki na podatek – wyjaśniła prof. Uścińska.

Prezes ZUS: 94 proc. rmerytów zyska na reformie


Zapewniła, że systemy, które ustalają wysokość świadczeń „także w tej chwili już pracują nad tymi rozwiązaniami, żeby zwrot nastąpił”.

Z tego punktu widzenia, „mówimy o daleko idącym bezpieczeństwie socjalnym obywateli, w tym o realnym wzroście świadczeń; zwłaszcza do kwoty 2,5 tys. zł” – zapewniła Uścińska. Prezes ZUS przypomniała, że w polskim systemie, jeżeli popatrzymy na strukturę świadczeń emerytalnych po waloryzacji ubiegłorocznej, „zdecydowana większość to świadczenia przeciętnie w granicach 2,6 tys. zł – stąd też wychodzi, że 94 proc. świadczeń emerytalnych i aż 98 proc. świadczeń rentowych zyska na tej reformie”.

Stwierdziła, że „absolutnie zyskają też świadczenia minimalne” – jak obecnie obowiązująca minimalna emerytura 1250,88 zł.

– Także bez zmian w tym nowym reżimie prawnym jest sytuacja tych, którzy pobierają świadczenia od zera do 489 zł. (...) W nowym systemie także podatków i składek nie opłacają – podsumowała.

Zobacz także: Emerytury 2022 r. Ważne zmiany już obowiązują. Jak będą wyliczane świadczenia?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej