
Biorąc pod uwagę wskaźniki notowane w czwartym kwartale 2019 r., czyli przed pandemią, zatrudnienie w okresie kryzysu wywołanego przez COVID-19 wśród wszystkich krajów UE najmocniej, bo o 2,4 punkty procentowe, wzrosło w Polsce – wskazuje ekspert ds. rynku pracy z Personnel Service Krzysztof Inglot.
Polska najlepsza z radzeniem sobie ze skutkami koronakryzysu na rynku pracy wśród państw Unii Europejskiej – wynika z raportu OECD. Co więcej, nasz...
zobacz więcej
W okresie kryzysu wywołanego przez COVID-19 Polska odnotowała poprawę wskaźnika zatrudnienia o 2,4 pp. To najwięcej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej – wynika z najnowszych danych Eurostatu.
Na drugim miejscu znalazły się Niderlandy ze wzrostem o 2,3 pp., podium zamyka Słowacja (+2 pp.). Bezrobocie w UE wróciło w trzecim kwartale 2021 r. do poziomu sprzed kryzysu, a już 1 na 4 bezrobotnych w analizowanym okresie znalazł pracę – poinformowała spółka Personnel Service w poniedziałkowej informacji prasowej.
Zwrócono uwagę, że w trzecim kwartale 2021 r. wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 20-64 lat wynosił w UE 73,5 proc. (wzrost o 0,7 pp. w porównaniu z drugim kwartałem), a luka na rynku pracy spadła do poziomu 12,9 proc. W okresie od drugiego do trzeciego kwartału zeszłego roku pracę w Unii Europejskiej znalazło 3,8 mln bezrobotnych, co stanowi 24,4 proc. wszystkich bezrobotnych odnotowanych w tym czasie.
Na początku grudnia Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) przedstawiło wyniki dotyczące naruszenia praw pracowniczych w polskich zakładach pracy...
zobacz więcej
Zwrócił uwagę, że wyjątkiem był drugi kwartał 2020 r., kiedy do Polski dotarła pandemia. – Polski rynek pracy odrodził się szybko, by w ostatnim czasie bić kolejne rekordy pod względem zatrudnienia czy liczby miejsc pracy – dodał.