RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ekspert o zatrudnieniu w UE: najmocniej wzrosło w Polsce

Rynek pracy w UE (fot. Shutterstock/Korawat photo shoot)
Rynek pracy w UE (fot. Shutterstock/Korawat photo shoot)

Biorąc pod uwagę wskaźniki notowane w czwartym kwartale 2019 r., czyli przed pandemią, zatrudnienie w okresie kryzysu wywołanego przez COVID-19 wśród wszystkich krajów UE najmocniej, bo o 2,4 punkty procentowe, wzrosło w Polsce – wskazuje ekspert ds. rynku pracy z Personnel Service Krzysztof Inglot.

Polski rynek pracy z najszybszym odbiciem po pandemii w Europie

Polska najlepsza z radzeniem sobie ze skutkami koronakryzysu na rynku pracy wśród państw Unii Europejskiej – wynika z raportu OECD. Co więcej, nasz...

zobacz więcej

W okresie kryzysu wywołanego przez COVID-19 Polska odnotowała poprawę wskaźnika zatrudnienia o 2,4 pp. To najwięcej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Na drugim miejscu znalazły się Niderlandy ze wzrostem o 2,3 pp., podium zamyka Słowacja (+2 pp.). Bezrobocie w UE wróciło w trzecim kwartale 2021 r. do poziomu sprzed kryzysu, a już 1 na 4 bezrobotnych w analizowanym okresie znalazł pracę – poinformowała spółka Personnel Service w poniedziałkowej informacji prasowej.

Zwrócono uwagę, że w trzecim kwartale 2021 r. wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 20-64 lat wynosił w UE 73,5 proc. (wzrost o 0,7 pp. w porównaniu z drugim kwartałem), a luka na rynku pracy spadła do poziomu 12,9 proc. W okresie od drugiego do trzeciego kwartału zeszłego roku pracę w Unii Europejskiej znalazło 3,8 mln bezrobotnych, co stanowi 24,4 proc. wszystkich bezrobotnych odnotowanych w tym czasie.

Gdzie najwyższe zatrudnienie, gdzie najniższe?


Najwyższy wskaźnik zatrudnienia w trzecim kwartale odnotowano w Niderlandach (82,6 proc.), wynik powyżej 80 proc. zanotowały również Szwecja, Niemcy i Czechy. Polska z wynikiem 75,7 proc. znalazła się powyżej średniej europejskiej.

Najniższy wskaźnik zatrudnienia mają Włochy (63,1 proc.) i Grecja (63,2 proc.). W porównaniu kwartalnym największy wzrost odnotowano w Grecji (+1,8 pp.), na Cyprze (+1,6 pp.), w Irlandii (+1,5 pp.), a także na Litwie i w Austrii (w obu przypadkach +1,1 pp.). W Polsce wskaźnik wzrósł o 0,4 pp. Ogółem zatrudnienie wzrosło w 24 państwach UE, pozostało stabilne w Bułgarii i Chorwacji, a spadło jedynie w Finlandii (o -0,2 pp.). – Nasz kraj notuje systematyczną poprawę wskaźnika zatrudnienia od 2013 r. – wskazał Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy Personnel Service.

Badania potwierdzają – w Polsce mniej naruszeń praw pracowniczych

Na początku grudnia Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) przedstawiło wyniki dotyczące naruszenia praw pracowniczych w polskich zakładach pracy...

zobacz więcej

Zwrócił uwagę, że wyjątkiem był drugi kwartał 2020 r., kiedy do Polski dotarła pandemia. – Polski rynek pracy odrodził się szybko, by w ostatnim czasie bić kolejne rekordy pod względem zatrudnienia czy liczby miejsc pracy – dodał.

Wskaźniki bezrobocia


Z informacji podanej przez Personnel Service wynika, że dla całej UE wskaźnik bezrobocia w analizowanym okresie od 2019 r. wzrósł 0,1 pp., co oznacza, że po pandemicznych wahaniach wrócił do poziomu sprzed COVID-19. Wskaźnik zatrudnienia spadł najmocniej w Rumunii, o 4,6 pp., „pod kreską” znalazły się Niemcy i Czechy, gdzie wskaźniki wyniosły kolejno -0,2 i -0,3 pp.

Według Eurostatu w trzecim kwartale 2021 r. bez pracy pozostawało 13,8 mln osób, a unijna stopa bezrobocia wyrównana sezonowo wynosiła 6,7 proc. (0,4 pp. niż mniej niż w drugim kwartale 2021). Najniższą stopę bezrobocia odnotowano w Czechach (2,7 proc.). 

Polska z wynikiem 3,2 proc. znalazła się na drugim miejscu wśród wszystkich krajów UE, obok Niemiec i Niderlandów, które zanotowały ten sam wynik. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w Grecji (14,3 proc.) oraz Hiszpanii (14,5 proc.) – podała spółka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej