RAPORT

Wojna na Ukrainie

Afera fakturowa. Prezydent Inowrocławia usłyszał zarzuty

Ryszard B., prezydent Inowrocławia (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
Ryszard B., prezydent Inowrocławia (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Prezydent Inowrocławia Ryszard B. usłyszał zarzuty w związku z tzw. aferą fakturową. Włodarzowi zarzucono przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków. Grozi mu więzienie.

O co chodzi w aferze inowrocławskiej – fakturowej i „wydziału nienawiści”

Portal tvp.info w sierpniu 2019 roku ujawnił szczegóły funkcjonowania w inowrocławskim ratuszu „wydziału nienawiści”, który organizował syn...

zobacz więcej

Afera fakturowa dotyczy wyłudzania pieniędzy z Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Inowrocławia za pomocą lewych faktur w latach 2015-2017.

Zarzuty, w śledztwie prowadzonym w Gdańsku, do tej pory usłyszało 19 osób, a łączna kwota szkody wyrządzonej Urzędowi Miasta Inowrocław oraz Centrum Kultury i Sportu Ziemowit w Kruszwicy przekracza 300 tys. zł.

Przeczytaj także: Dorota Brejza ofiarą cyberataku? „Użyto powszechnie dostępnych technologii”

Główną podejrzaną jest Agnieszka Ch., była naczelnik Wydziału Kultury. Prezydentem Inowrocławia jest Ryszard B., ojciec senatora KO Krzysztofa Brejzy.

Komunikat w tej sprawie wydała Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Poniżej publikujemy jego treść.

Krzysztof Brejza przeprasza Kasę Stefczyka. Uwagę zwraca jeden fakt

Senator Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza przeprosił Kasę Stefczyka za naruszenie jej dóbr osobistych. Ma to związek z prawomocnym wyrokiem...

zobacz więcej

„Dzisiaj w śledztwie dotyczącym m.in. przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych – pracowników Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Inowrocław, polegającego na wyłudzeniu kilkuset tysięcy złotych ze środków publicznych, Ryszardowi B. pełniącemu funkcję Prezydenta Miasta Inowrocław, prokurator przedstawił zarzut popełnienia przestępstwa zakwalifikowanego z art. 231 § 1 i 2 kk. Zarzut dotyczy zaistniałego od stycznia 2015 r. do października 2017 r. w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków Prezydenta Miasta Inowrocław.

Poczynione ustalenia


Jak ustalono, Prezydent Inowrocławia stworzył w Urzędzie Miasta Wydział Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej, obejmując go swoim bezpośrednim nadzorem i wykorzystując zatrudnionych w nim pracowników do podejmowania szeregu działań niezwiązanych z wykonywaniem zadań służbowych, lecz mających na celu budowanie w opinii publicznej pozytywnego wizerunku Ryszarda B. i jego syna oraz deprecjonowanie ich przeciwników politycznych na internetowych forach dyskusyjnych oraz portalach internetowych. Pracownicy stworzonej komórki organizacyjnej w godzinach czasu pracy w urzędzie podejmowali liczne aktywności w Internecie, uczestnicząc w plebiscytach i konkursach internetowych, szeroko komentując artykuły medialne. W okresie objętym zarzutem doszło również do sfinansowania ze środków Urzędu Miasta publikacji w lokalnych mediach artykułu wymierzonego w przeciwnika politycznego Prezydenta Miasta Inowrocław, a także druku ulotek dla kandydatki do Rady Miejskiej Inowrocławia. Za popełnienie zarzuconego podejrzanemu przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Materiał dowodowy


Materiał dowodowy w tej sprawie oparty jest zarówno na źródłach osobowych, tj. zeznaniach świadków i wyjaśnieniach podejrzanych, jak i dowodach materialnych, czyli wynikach oględzin zabezpieczonych nośników informatycznych, przepływów finansowych, analizach kryminalistycznych czy też opinii biegłego.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Do tej pory w prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku śledztwie 19 podejrzanym przedstawiono zarzuty popełnienia ponad 250 przestępstw. Sprawa w dalszym ciągu ma charakter rozwojowy”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej