RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ogromna asteroida minie Ziemię. Można zobaczyć, jak będzie blisko

Asteroida 1994 PC1 na wizualizacji NASA (fot. NASA)
Asteroida 1994 PC1 na wizualizacji NASA (fot. NASA)

Do Ziemi zbliża się potężna asteroida. Kosmiczna skała nazwana 1994 PC1, o średnicy ponad kilometra, minie naszą planetę we wtorek 18 stycznia. Będzie na tyle blisko, że amatorzy astronomii będą mogli dostrzec ją na niebie. Jeśli ktoś nie dysponuje odpowiednim sprzętem lub warunki pogodowe nie będą sprzyjające, NASA proponuje alternatywę – dzięki wirtualnemu obserwatorowi można na bieżąco śledzić położenie asteroidy.

Pierwsze przestępstwo w kosmosie? NASA prowadzi śledztwo w sprawie astronautki

NASA prowadzi dochodzenie w sprawie popełnienia przestępstwa w przestrzeni kosmicznej. Amerykańska agencja kosmiczna sprawdza, czy astronautka Anne...

zobacz więcej

Jak informują eksperci z NASA, asteroida 1994 PC1 jest bardzo dobrze znana, jej obserwacje i badania trwają bowiem od dziesięcioleci. Nie mogła umknąć uwadze astronomów od obrony planetarnej – została zresztą zakwalifikowana jako obiekt bliski ziemi (NEO).

Kolejna okazja za 200 lat


Pędząca z prędkością 20 km/s skała minie Ziemię w odległości około 1,9 mln kilometrów. To co prawda kilkukrotnie dalej niż odległość między Ziemią a Księżycem, ale w kosmicznej skali to i tak bardzo blisko.

Co ciekawe, 1994 PC1 kolejny raz zbliży się tak bardzo dopiero za 200 lat.

Tym razem będzie można ją dostrzec z Ziemi przy użyciu prostych teleskopów.
Źródło: eyes.nasa.gov

Jeśli pogoda nie dopisze, NASA proponuje śledzenie trasy asteroidy i jej wizualizację na specjalnie przygotowanej stronie – na której można obejrzeć także inne, skatalogowane przez naukowców obiekty. Zobacz także: Pogodowy armagedon. Burze śnieżne i wichury nad Polską [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej