RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pogodowy armagedon. Burze śnieżne i wichury nad Polską [WIDEO]

Strażacy przeprowadzili blisko pół tysiąca interwencji w całym kraju w związku z silnym wiatrem. Synoptycy IMGW ostrzegają przed silnym wiatrem w całym kraju. Na pomorzu porywy sięgają do 118 kilometrów na godzinę. Obowiązują alerty I i II stopnia.

Eksperymentalna prognoza pogody do maja 2022. Uwagę zwracają marzec i kwiecień

Marzec i kwiecień mogą być cieplejsze niż wskazują normy; z kolei luty i maj nie zaskoczą temperaturami – wynika z eksperymentalnej prognozy...

zobacz więcej

Brygadier Karol Kierzkowski z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej powiedział, że najwięcej zgłoszeń wpłynęło na północy Polski, czyli tam, gdzie najsilniej wieje. Jak dodał, wezwań przybywa.

Jak powstają burze śnieżne? Synoptyk wyjaśnia


– Burze śnieżne są bardzo rzadkim zjawiskiem w Polsce, nie mniej jednak w tym mroku, to już kolejna burza. Wcześniej występowały one w piątek, choć nie z takim natężeniem. Były mniej spektakularne, towarzyszyło im mniej wyładowań, mniej gradu i nie doszły do Warszawy – wyjaśnia rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Strefa burzowa przemieszcza się w poniedziałek przez Polskę z północy na południe z dosyć dużą prędkością. Kiedy front dotrze na południe może tam spaść ok. 15 cm śniegu. Dlatego zostały wydane ostrzeżenia przed intensywnym opadem śniegu.

– Mechanizm powstawania burzy śnieżnej, jest taki sam, jak powstawania burzy latem. Musi być różnica ciśnień, odpowiednia wilgotność i takie warunki w atmosferze, aby nastąpiły wyładowania. Chwiejność warunków atmosferycznych w okresie letnim jest większa niż zimą, dlatego burze częściej występują latem – wyjaśnił synoptyk.

Strażacy mają pełne ręce roboty


Z danych PSP wynika, że w woj. Zachodniopomorskim odnotowano aż 314 zgłoszeń, a w pomorskim – 249. Niewiele mniej było z woj. warmińsko-mazurskiego i Mazowsza. Działania strażaków polegają głównie na usuwaniu gałęzi i połamanych drzew z dróg i chodników. Eksperci przestrzegają, że tak silny wiatr jest niebezpieczny dla naszego zdrowia i życia. Burzowy front przesuwa się z północy w kierunku centrum Polski. Dotarł już do Warszawy. Jak podaje IMGW, burzowa linia szkwałowa z opadami śniegu, krupy śnieżnej, wyładowaniami i silnym wiatrem powoli przechodzi przez Warszawę i aktualnie znajduje się na wysokości: Gniezno-Kutno-Sochaczew-Warszawa-Sokołów Podlaski-Siemiatycze.

Źródło: IMGW-PIB

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla całego kraju. Najtrudniejsza sytuacja jest w strefie przybrzeżnej, gdzie porywy sięgają do 110 kilometrów na godzinę, a także w centrum – tam wieje do 100 kilometrów na godzinę. Czytaj więcej: Załamanie pogody i alarm dla całego kraju. Burze, wichury, sztorm i zamiecie śnieżne Z danych serwisu burzowego wynika, że do godz. 9 rano w Polsce odnotowano prawie 5,5 tys. Wyładowań atmosferycznych. Zobacz także: Silny wiatr zerwał panele fotowoltaiczne. Spadły na zaparkowane auta [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej