RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nike będzie zwalniał niezaszczepionych pracowników

Szczepienia na COVID–19. Nike stanowczo (fot. Budrul Chukrut/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Szczepienia na COVID–19. Nike stanowczo (fot. Budrul Chukrut/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Firma Nike zdecydowała się na radykalny krok. Wkrótce w Stanach Zjednoczonych ruszą zwolnienia niezaszczepionych. Prezydent USA Joe Biden już od kilku miesięcy apeluje, by więcej amerykańskich pracodawców wymagało szczepień przeciw COVID-19 od swoich pracowników.

Ten kraj wprowadził obowiązkowe szczepienia dla seniorów przeciw COVID-19

W Grecji weszły w życie przepisy, które zobowiązują osoby powyżej 60. roku życia do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi. Ci, którzy tego nie...

zobacz więcej

Serwis Oregon Live poinformował, że pierwsze zwolnienia zaplanowano na sobotę 15 stycznia. Część osób pracujących dla odzieżowego giganta miała otrzymać wiadomość o treści: „Nie udało ci się zakończyć procesu weryfikacji, a nasze bazy danych pokazują, że nie masz zatwierdzonego zwolnienia (z obowiązku szczepienia - przyp. red.)”.

Podkreślono, że centrala Nike w Oregonie planowała powrót pracowników do biur w trybie hybrydowym na 10 stycznia, jednak epidemia nie odpuszcza, a liczba zakażeń w tej części USA wciąż jest wysoka.

Zobacz także:   Minister zdrowia wyda oświadczenie. Co z obostrzeniami?

Pracownicy firmy mieli więc usłyszeć, że jeśli zgodnie z polityką firmy nie okażą certyfikatów szczepień lub wymaganych zwolnień, ich zatrudnienie skończy się w połowie stycznia 2022 r.

„Sportowy gigant nie odpowiedział na prośbę Insidera o komentarz do tych informacji” – przekazał relacjonujący wydarzenia w Stanach Zjednoczonych „Business Insider”.

Wielka Brytania zniesie certyfikaty covidowe

Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid zapowiedział posłom Partii Konserwatywnej, że pod koniec stycznia w Anglii zniesione zostaną certyfikaty...

zobacz więcej

Przypomnijmy, że firma Nike wprowadziła obowiązek szczepień już w październiku. W ramach przygotowań do ponownego otwarcia biur zaapelowano, by do połowy stycznia pracownicy przyjęli dawki przeciwko COVID-19.

Zobacz także:  Pulmonolog o ciężkim przebiegu COVID-19: Pacjenci mogą stać się inwalidami oddechowymi

Metody walki z epidemią w USA różnią się w zależności od stanu. Prezydent Joe Biden od dawna apeluje, by do egzekwowania szczepień podchodzić bardzo stanowczo. – Wymagajcie szczepień od swoich pracowników – apelował do pracodawców Biden.

– Dzięki szczepieniom zdołamy ostatecznie pokonać tę pandemię. Bez nich czekają nas niekończące się miesiące chaosu w szpitalach, szkód dla gospodarki i niepokoju w szkołach – dodawał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej