RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tak najbogatsi wzbogacili się w czasie pandemii. Szokujący raport

Opodatkować najbogatszych – proponuje Oxfam. Od lewej: Elon Musk, Bill Gates i Jeff Bezos (fot. Getty Images)
Opodatkować najbogatszych – proponuje Oxfam. Od lewej: Elon Musk, Bill Gates i Jeff Bezos (fot. Getty Images)

Pandemia COVID-19 zwiększyła nierówności i ubóstwo na świecie: 10 najbogatszych osób planety podwoiło swoje majątki, sytuacja 99 proc. ludzkości się pogorszyła – informuje Oxfam. Organizacja wzywa do opodatkowania zysków superbogaczy.

W Niemczech przybyło miliarderów. Jest ich najwięcej w historii kraju

Według „Manager Magazin” w RFN jest więcej miliarderów niż kiedykolwiek wcześniej. Obecnie jest ich 213, czyli 24 więcej w porównaniu z rokiem...

zobacz więcej

Łączna fortuna 10 najbogatszych ludzi, w tym Elona Muska, Jeffa Bezosa i Billa Gatesa, przez dwa lata pandemii urosła ponad dwukrotnie i jest teraz warta 1,5 bln dolarów - wylicza międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam.

5,5 dolara dziennie


Z drugiej strony, podczas pandemii 160 mln osób na świecie popadło w ubóstwo, czyli musi przeżyć za mniej niż 5,5 dolara dziennie – dodaje organizacja w raporcie pt. „Nierówności zabijają”, przygotowanym na wirtualne Światowe Forum Ekonomiczne.

Świat jest rozdzierany przez rosnące nierówności: ekonomiczne, płciowe, rasowe i te obserwowane między państwami – pisze Oxfam. „To nie przypadek, to wybór, to »ekonomiczna przemoc«, do której dochodzi, gdy fundamentalne decyzje polityczne są podejmowane na korzyść najbogatszych i najbardziej wpływowych osób” – czytamy w dokumencie.

„Co cztery sekundy umiera ofiara nierówności”


Nierówności przyczyniają się do śmierci 21 tys. osób dziennie, czyli średnio jednej co cztery sekundy – zaznacza Oxfam, włączając do tej liczby ofiary m.in. głodu, braku dostępu do opieki zdrowotnej i kryzysu klimatycznego. Uzupełnia, że rosnące nierówności uderzają w całe społeczeństwa, ale ich efekty najbardziej odczuwają ubodzy, kobiety i mniejszości etniczne.

„Dotychczas system składkowo-finansowy faworyzował najbogatszych, Polski Ład to niweluje”

Ta reforma to jest naprawdę krok w dobrym kierunku. Dotychczas system składkowo-finansowy faworyzował najbogatszych, Polski Ład to niweluje –...

zobacz więcej

Możemy jednak radykalnie zmienić nasz system ekonomiczny, skupiając się w nim na równości – apeluje organizacja. Narzędziami takiej zmiany mógłby być m.in. wzrost progresywnego opodatkowania najbogatszych.

Nowy podatek? 99 proc. od wzrostu majątku


Nadzwyczajny podatek w wysokości 99 proc. od wzrostu majątku osiągniętego przez 10 najbogatszych ludzi świata w czasie pandemii przyniósłby 812 mld dolarów – wylicza Oxfam. Dodaje, że te pieniądze można by przeznaczyć na szczepionki przeciw Covid-19 dla całego świata, polepszenie jakości opieki zdrowotnej i wydatki związane ze zmianą klimatu.

„Jeżeli będziemy odważni i będziemy się wsłuchiwali w ruchy domagające się zmian, możemy stworzyć taki system ekonomiczny, w którym nikt nie będzie żył w ubóstwie ani w niewyobrażalnym, miliardowym bogactwie; taki, w którym nierówności nie będą już zabijać” – podsumowuje Oxfam.

Zobacz także: Najbogatsi Amerykanie płacą znikome podatki w stosunku do ich majątku

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej