RAPORT

Wojna na Ukrainie

Minister zdrowia wyda oświadczenie. Co z obostrzeniami?

W poniedziałek po południu minister zdrowia Adam Niedzielski wyda oświadczenie dotyczące tego, w jakiej formie będzie kontynuowana współpraca z Radą Medyczną przy premierze – zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak stwierdził, „w tej chwili nie planujemy wprowadzać żadnych nowych obostrzeń”.

Są nowe dane o koronawirusie. Wiceminister zdrowia ujawnił raport

Mamy 10 445 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły cztery osoby z COVID-19 – poinformował w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar...

zobacz więcej

Kraska pytany był w Polsat News m.in. o piątkową decyzję 13 z 17 członków Rady Medycznej do spraw COVID-19 przy premierze o rezygnacji z doradzania rządowi w sprawie epidemii.

– Wielokrotnie uczestniczyłem w posiedzeniach Rady Medycznej przy panu premierze. To jest rada, która składała się z 17 członków, ekspertów z wielu dziedzin. Głównie chodziło nam o ekspertów z dziedziny związanej z pandemią – tłumaczył Kraska.

Przyznał, że piątkowa decyzja rady medycznej „jest, jaka jest, że niektórzy z 13 członków wypowiedzieli się, że nie chcą już dalej kontynuować w tej formule; aczkolwiek każdy, kto się wypowiadał w czasie tego posiedzenia, w dalszym ciągu deklarował współpracę, chęć udzielania dalszych porad”.

– Dziś mamy w ministerstwie i posiedzenie sztabu – tak, jak zawsze – kryzysowego, ale także spotkanie ścisłego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia, gdzie chcemy zastanowić się nad tą nową formułą. I minister Adam Niedzielski po południu wyda oświadczenie, w jakiej formie w tej chwili będziemy to kontynuować – powiedział Kraska. Wiceminister podkreślił, że rady, sugestie, czy też rekomendacje Rady Medycznej „były wielokrotnie uwzględniane”.

Ten kraj wprowadził obowiązkowe szczepienia dla seniorów przeciw COVID-19

W Grecji weszły w życie przepisy, które zobowiązują osoby powyżej 60. roku życia do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi. Ci, którzy tego nie...

zobacz więcej

Miliony maseczek


Kraska stwierdził przy tym, że dzisiaj z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych „wyjeżdża do obywateli naszego kraju 200 mln maseczek chirurgicznych plus 10 mln maseczek FFP-2, czyli tych maseczek, które praktycznie w 94 proc. chronią nas przed zakażeniem, przed tym aerozolem, gdzie znajdują się drobnoustroje”.

Wyjaśnił, że maseczki trafią do województw, gdzie jest największy wzrost zakażeń, czyli do Małopolski, na Mazowsze, Podkarpacie i na Lubelszczyznę.

Chcemy, aby maseczki o większej skuteczności były przeznaczone np. dla osób, które opiekują się osobami chorymi, także dla osób, które mają kontakt z dużą liczbą pasażerów, czyli dla kierowców autobusów, dla konduktorów, ale także dla pracowników supermarketów, gdzie dzienny kontakt z osobami jest bardzo duży – zastrzegł Kraska.

Dodał, że maseczki będą również przeznaczone dla osób, które nie chcą się szczepić. – Jeżeli podjęliśmy złą decyzję, że nie chcemy się szczepić, to przynajmniej używajmy w tej fali, która nadchodzi, maseczki – zaapelował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej