RAPORT

Wojna na Ukrainie

Burze śnieżne i potężne wichury to dopiero początek. Synoptycy: Zima wraca

Początek tygodnia pod znakiem niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W poniedziałek aktywny chłodny front przesuwa się z północy kraju, a w raz z nim burze śnieżne, zawieje i zamiecie. IMGW ostrzega przed gwałtownymi porywami wiatru sięgającymi 100 km/h. Synoptycy przygotowali prognozę na cały tydzień: mimo ciepłego początku, w kolejnych dniach napłynie chłodne, arktyczne powietrze. Nie mają wątpliwości – do Polski wraca zima.

Zbliża się pogodowy armagedon. Zawieje i zamiecie śnieżne, burze i wiatr ponad 100 km/h

Zawieje śnieżne, zamiecie, porywisty wiatr do 100 km/h, intensywne opady śniegu, a nawet burze z wyładowaniami atmosferycznymi i gradem – tak w...

zobacz więcej

„W poniedziałek, po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego, zacznie napływać chłodne powietrze pochodzenia arktycznego i będzie padać deszcz ze śniegiem i śnieg” – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w prognozie na trzeci tydzień stycznia.

Pogodowa mapa Polski – poniedziałek 17.01.2022


Zdaniem synoptyków w Karpatach grubość pokrywy śnieżnej może wzrosnąć o 10 cm do 15 cm, na wschodzie i w Sudetach o około 5 cm. Jeszcze ciepło, temperatura od 0 do 6 st. „Wiatr będzie silny i porywisty; nad morzem porywy wiatru do 110 km/h, na północy i w centrum kraju do 100 km/h i na pozostałym obszarze do 90 km/h. Wiatr powodował będzie, szczególnie w górach, zawieje i zamiecie śnieżne” – wskazuje IMGW.

Źródło: IMGW-PIB

Czytaj więcej: Załamanie pogody i alarm dla całego kraju. Burze, wichury, sztorm i zamiecie śnieżne W kolejnych dniach ma się utrzymywać zimowa aura z okresowymi opadami śniegu i ujemną, szczególnie na południu kraju, temperaturą w nocy.

Powrót zimy. Synoptycy nie mają wątpliwości


We wtorek na wschodzie pochmurnie ze słabymi opadami śniegu. Na zachodzie większe przejaśnienia i bez opadów, co zawdzięczać będziemy obecności wyżu znad Europy zachodniej. Nieco chłodniej, temperatura od -3 do 4 st. Zachodni i północno-zachodni wiatr osłabnie i tylko na wschodzie kraju będzie jeszcze w porywach do 60 km/h.

Eksperymentalna prognoza pogody do maja 2022. Uwagę zwracają marzec i kwiecień

Marzec i kwiecień mogą być cieplejsze niż wskazują normy; z kolei luty i maj nie zaskoczą temperaturami – wynika z eksperymentalnej prognozy...

zobacz więcej

W środę bez opadów i większe przejaśnienia. Nad ranem, temperatura powietrza wyniesie od -4 do 3 st., tylko w rejonach podgórskich Karpat może być około -16 st. W ciągu dnia temperatura wzrośnie do 5 st. na wybrzeżu, a w rejonach podgórskich do około -3 st. Nad morzem ponownie wzrost prędkości i porywistości wiatru.

Dwucyfrowy mróz


„Końcówka tygodnia pochmurna, ale z przejaśnieniami, co związane będzie z obecnością nad Polską układu niżowego znad Skandynawii. Okresami opady śniegu, na wybrzeżu także deszczu ze śniegiem. W nocy temperatura na przeważającym obszarze kraju od -5 do 0 st.; chłodniej w rejonach podgórskich, tam okresami spadek temperatury do -12. W ciągu dnia temperatura od -3 do 4 st., jedynie w rejonach podgórskich około -8 st. Na wybrzeżu utrzymywał się będzie silniejszy zachodni wiatr, który w porywach osiągał będzie do 70 km/h” – prognozują meteorolodzy.

W niedzielę większe przejaśnienia i znowu pogoda wyżowa. Miejscami, głównie na południowym wschodzie, słabe opady śniegu. Nad ranem temperatura od -12 do -1 st., ale w ciągu dnia będzie od -5 do 4 st. Wiatr osłabnie.

Zobacz także: Zima postraszyła i... wróci. Rzecznik IMGW o anomaliach, z jakimi wkraczamy w 2022 [WIDEO]
teraz odtwarzane
Zima postraszyła i... wróci. Rzecznik IMGW zdradza szczegóły

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej