RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polska ma instrumenty, by zablokować Fit for 55? Europoseł o „broni atomowej” [WIDEO]

Polska może zawetować kluczowe akty pakietu klimatycznego składającego się na Fit for 55; w Brukseli wiedzą, że to „broń atomowa” – mówi Jacek Saryusz-Wolski. W programie „#Jedziemy” europoseł wyjaśnił, jakie możliwości ma polski rząd.

Polska zgodzi się na pakiet Fit for 55? „To ideologiczne szaleństwo” [WIDEO]

Często pod hasłami ekologicznymi kryją się zabiegi, które wcale nie mają służyć przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, tylko są jakimś szaleństwem...

zobacz więcej

W poniedziałek na antenie TVP Info europoseł PiS Jacek Saryusz Wolski pytany był m.in. o ambitne unijne plany klimatyczne, które mogą stanowić potężne obciążenie dla Polski. Jak wskazywał, premier Mateusz Morawiecki początkowo wywalczył dla Polski osobną ścieżkę redukcji emisji CO2, choć później zgodzono się na bardziej surowe propozycje UE.

Saryusz: KE nie respektuje ustaleń


– Ale konkluzje tego szczytu odnośnie mechanizmu tzw. praworządności nie są respektowane przez KE – że „praworządność” może dotyczyć tylko defraudacji środków unijnych – a w międzyczasie Komisja zdecydowała się, idąc dużo dalej, zablokować Fundusz Odbudowy. Skoro tego typu dżentelmeńska, polityczna umowa może być lekceważona, to Polska może się śmiało wycofać ze swojego „tak” na szczycie z 11 grudnia 2020 i zawetować pakiet Fit for 55 w kluczowej legislacji – ocenia Saryusz-Wolski. Polityk wskazuje, że chodzi o możliwość zawetowania dyrektywy podatkowej – dla której sama KE przewiduje tryb jednomyślny głosowania – oraz dyrektywa w sprawie ETS i podatku granicznego węglowego, gdzie „powinno być głosowanie jednomyślne, choć KE zamierza to ominąć, łamiąc traktat”.

Trzy „kluczowe weta” i dwa podatki


– Mamy trzy kluczowe weta, bo reszta to drobnica. Do tego dochodzą ogłoszone cichutko, przed Bożym Narodzeniem, nowe podatki, którymi dostajemy po głowie: podatek od obrotu certyfikatami, gdzie pieniądze dotąd kierowane do budżetów narodowych mają być przekierowane w części do budżetu UE; także tzw. podatek graniczny od śladu węglowego ma zasilać budżet UE – tłumaczy gość TVP Info.

Zdaniem europosła jeśliby zawetować trzy kluczowe akty Fit for 55 i dwa podatki, to „Polska ma broń atomową w ręku, o czym kompetentni w Brukseli wiedzą”.

Zobacz także: Ile Polska zapłaci za Fit for 55? Główny ekonomista Banku Pekao podaje kwoty [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej