RAPORT

Wojna na Ukrainie

Załamanie pogody i alarm dla całego kraju. Burze, wichury, sztorm i zamiecie śnieżne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem, intensywnymi opadami śniegu, zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Synoptycy ostrzegają, że w poniedziałek pogoda będzie bardzo niebezpieczna. W niektórych regionach mogą wystąpić burze z opadami gradu, na Bałtyku będzie sztorm. Zmianę wywołał niż Gerhild znad Skandynawii.

Będzie mocno wiało i będzie zimno. Pogoda na poniedziałek [PROGNOZA]

Jak informuje IMGW, Europa Zachodnia i Południowa jest w zasięgu wyżów. Na pozostałym obszarze pogodę kształtuje rozległy i głęboki niż z ośrodkami...

zobacz więcej

Jak poinformowała Grażyna Dąbrowska z IMGW, poniedziałek będzie pochmurny, z opadami i silnym wiatrem, dochodzącym w porywach lokalnie do 115 km/h, który uspokoi się dopiero pod koniec dnia. Temperatura maksymalna, z wyjątkiem rejonów podgórskich, gdzie będzie oscylowała w okolicach zera, w całym kraju dodatnia. Od 1 st. na północnym wschodzie do 3-4 w centrum i wschodniej części Wybrzeża i 6 na zachodzie.

– Strefa silnego wiatru, która pojawiła się nad Polską w nocy z niedzieli na poniedziałek, będzie szybko przemieszczać się na południe i obejmie cały obszar kraju. W centralnych dzielnicach wiatr może osiągać do 100 km/h, a w ciągu dnia porywy 90-95 km/h przeniosą się na południe. W miarę upływu dnia, od północy kraju podmuchy wiatru zaczną słabnąć. Najdłużej ta wietrzna pogoda utrzyma się na wschodzie, gdzie silny wiatr będzie wiał przez cały poniedziałek. Na szczytach Sudetów siła wiatru może dochodzić do 130 km/h, a na szczytach Karpat do 120 km/h – powiedziała Grażyna Dąbrowska z IMGW-PIB.

W ciągu dnia zachmurzenie będzie duże z przejaśnieniami. W całym kraju przewidywane są opady: we wschodniej części głównie deszczu ze śniegiem i śniegu, a na zachodzie i nad morzem prognozowane są przelotne opady deszczu. Deszcz ze śniegiem spodziewany jest także w rejonach podgórskich, a w samych górach śnieg. Według meteorologów IMGW, w wyższych partiach Karpat przybędzie do 10 cm śniegu.

Synoptycy ostrzegają: Prędkość wiatru może osiągnąć miejscami do 110 km/h

Najsilniej i najwcześniej, bo już ok. godz. 21:00-22:00 zacznie wiać w rejonie nadmorskim i tam porywy wiatru mogą osiągnąć miejscami prędkość do...

zobacz więcej

IMGW: Alerty dla wszystkich województw


W pierwszej części nocy z poniedziałku na wtorek wiejący z kierunku północno-zachodniego wiatr będzie jeszcze silny na wschodzie, do 75 km/h. Na pozostałym obszarze Polski siła wiatru nie przekroczy już 55/h.

We wschodniej części kraju zachmurzenie nadal duże, z przelotnymi opadami śniegu, a w rejonie Zatoki Gdańskiej deszczu lub deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze kraju bez opadów, z możliwością pojawienia się większych przejaśnień.

Od -4 st. na wschodzie, -2 na przeważającym obszarze kraju do zera na Wybrzeżu. Lokalnie na Wybrzeżu termometry mogą wskazać 2 st.

Jak informował w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski, w wielu miejscach kraju mogą wystąpić burze z wyładowaniami atmosferycznymi, czemu towarzyszyć będą zawieje i zamiecie śnieżne, możliwe zarówno na nizinach jak i w górach.

W związku z załamaniem pogody IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem, intensywnymi opadami śniegu oraz zawiejami i zamieciami śnieżnymi, które obowiązują na terenie wszystkich województw. Ostrzeżenia przed silnym wiatrem obowiązują w 16 województwach.

Alerty drugiego stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi obowiązują w południowych powiatach województw małopolskiego i podkarpackiego; tam wydano też ostrzeżenia przed silnymi opadami śniegu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej