RAPORT

Wojna na Ukrainie

Włoch zdradza sekret dobrej pizzy i wskazuje błędy przy jej przyrządzaniu

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pizzy. Sycylijczyk i szef kuchni Giancarlo Russo w TVP Info opowiedział, jak prawidłowo przyrządzić to popularne na całym świecie włoskie danie. Podkreślił, że dobra pizza musi składać się z małej ilości składników. Wymienił też dodatki, które sprawiają, że pizza się nie udaje.

Mamy nowe danie narodowe

Jesteśmy jednym z państw, w których włoska potrawa zrobiła furorę. I nic nie wskazuje na to, aby to się miało zmienić. Pizzę kupuje 60 proc....

zobacz więcej

– My dajemy 600 ml wody, kilogram mąki, 4 gramy suchych drożdży, świeże drożdże piwne – 8 gramów, łyżeczkę soli i pół szklanki oliwy z oliwek – wyliczał. W opinii włoskiego szefa kuchni lepiej przygotować ciasto z dziennym wyprzedzeniem.

Kucharz przyznał, że pizza ma bardzo długą historię, aż od X wieku. Zauważył, że są różne jej wersje w zależności od regionu, w którym się je przyrządza, jak pizza napoli czy „królowa margherita”.

W pizzy z Neapolu jest grubsze, bardziej mokre ciasto. Pizza rzymska jest cieniutka i chrupiąca – wskazał różnice.

Jak zrobić dobrą pizzę?


– Sekret dobrej pizzy to na pewno dobre pomidory – powiedział. Początkowo do tej potrawy ich nie używano. Ciasto smarowano oliwą lub układano na środku kawałki smalcu.

Giancarlo Russo przyznał, że jego ulubiona pizza jest bardzo prosta. Nie ma pomidorów, ma za to ziemniaki, sól morską i oliwę. Zapytany o największe błędy popełniane podczas przyrządzania pizzy, Giancarlo Russo powiedział o dodawaniu do niej ketchupu, sosu czosnkowego i kładzeniu zbyt grubej warstwy mozzarelli. Podkreślił, że dobra pizza musi składać się z małej ilości składników. Krytycznie odniósł się do „pizzy hawajskiej” z ananasem. Ale polecał wersje dania sezonowego np. z dodatkiem mięty.

Podkreślił, że dobrą pizzę można zrobić w domu. Potrzebny jest jednak piec, który nagrzejemy do 270-300 st.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej