
Jak informuje IMGW, Europa Zachodnia i Południowa jest w zasięgu wyżów. Na pozostałym obszarze pogodę kształtuje rozległy i głęboki niż z ośrodkami nad Morzem Białym i zachodnią Rosją. Polska jest pod wpływem tego niżu. Z północy na południe kraju przemieszcza się strefa chłodnego frontu atmosferycznego, napływa chłodne powietrze polarne morskie.
Zawieje śnieżne, zamiecie, porywisty wiatr do 100 km/h, intensywne opady śniegu, a nawet burze z wyładowaniami atmosferycznymi i gradem – tak w...
zobacz więcej
Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 993 hPa i będzie bardzo szybko rosnąć.
W poniedziałek w kraju po południu zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej i deszczu, w górach śniegu. Lokalnie, szczególnie na północy, możliwe burze.
Na wschodzie opady mogą mieć umiarkowane natężenie. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm w Karpatach i tam prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm. Miejscami na wschodzie i w Sudetach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm.
Od 0 do 5 st., tylko na zachodzie i nad morzem miejscami około 6 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, na północy silny, od 35 km/h do 50 km/h, nad morzem i w górach bardzo silny, od 50 km/h do 70 km/h, porywisty, północno-zachodni i zachodni. Nad morzem porywy wiatru do 110 km/h, na północy i wschodzie miejscami do 100 km/h, w Sudetach do 130 km/h, w Karpatach do 120 km/h i na pozostałym obszarze do 90 km/h. Miejscami, a szczególnie w górach, zawieje i zamiecie śnieżne.