RAPORT

Wojna na Ukrainie

Korea Północna znów testuje rakiety

To czwarty test rakietowy Korei Północnej od początku roku (fot. Getty Images)
To czwarty test rakietowy Korei Północnej od początku roku (fot. Getty Images)

Korea Północna wystrzeliła z lotniska Sunan w pobliżu stolicy kraju, Pjongjangu, dwa pociski rakietowe, przypuszczalnie balistyczne - poinformowała w poniedziałek rano czasu lokalnego południowokoreańska armia.

Korea Północna wystrzeliła „nierozpoznany” pocisk rakietowy

Korea Północna wystrzeliła w piątek niezidentyfikowany pocisk w kierunku wschodnim – ogłosiło kolegium szefów sztabów Korei Płd. Kilka godzin...

zobacz więcej

Tymczasem ministerstwo obrony Japonii oświadczyło, że chodzi o dwa pociski balistyczne, które zostały wystrzelone przez Koreę Północną w kierunku wschodnim i po ok. 300 km spadły do morza.

To czwarty test rakietowy Korei Północnej od początku roku. Ostatni miał miejsce w piątek, kiedy KRLD przetestowała pociski balistyczne krótkiego zasięgu zainstalowane na platformie kolejowej.

Wcześniej w ubiegłym tygodniu władze Korei Północnej ogłosiły, że pomyślnie przeprowadziły „ostateczną próbę” nowego rodzaju „broni hipersonicznej”. Pjongjang twierdzi, że pociski testowane 5 i 11 stycznia należały do klasy broni hipersonicznej, choć niezależni obserwatorzy nie mają co do tego pewności.

Agencja Reutera przypomina, że pierwszą próbę z pociskiem hipersonicznym Korea Północna według mediów północnokoreańskich dokonała we wrześniu, przyłączając się do wyścigu militarnego czołowych potęg światowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej