RAPORT

Wojna na Ukrainie

Serbia. Obywatele poparli zmiany w konstytucji dotyczące wyboru sędziów

Za zmianami głosowało ponad 60 proc. uprawnionych (fot. PAP/EPA)
Za zmianami głosowało ponad 60 proc. uprawnionych (fot. PAP/EPA)

W niedzielnym referendum w Serbii większość głosujących poparła zmiany w konstytucji dotyczące wyborów sędziów. Według wstępnych wyników za zmianami głosowało ponad 60 proc. uprawnionych, blisko 40 proc. było im przeciwnych.

Pracownicy Heinekena żądają wyższych płac. Takiego strajku nie było od 28 lat

W Holandii po raz pierwszy od 1994 roku zastrajkują pracownicy firmy Heineken – podał portal NOS. Protest rozpocznie się w poniedziałek i obejmie...

zobacz więcej

Frekwencja w niedzielnym referendum była jednak dość niska. Według państwowej komisji wyborczej - na poziomie około 30 proc.

Proponowane zmiany w konstytucji przewidują zmniejszenie roli serbskiego parlamentu w wyborze prezesa Najwyższego Sądu Kasacyjnego oraz prokuratorów i sędziów. Większą rolę w powoływaniu sędziów odegrałaby natomiast Najwyższa Rada Sędziowska, a w przypadku mianowania prokuratorów - Najwyższa Rada Prokuratorska.

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić ocenił w grudniu, że w przypadku odrzucenia w referendum proponowanych zmian proces przystąpienia kraju do UE - ze względu na wagę kwestii rządów prawa - zostanie wstrzymany.

W piątek we wspólnej deklaracji referendum w Serbii w sprawie zmian w konstytucji poparły USA, UE, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania i Francja.

Powszechne głosowanie w tej sprawie wzmocni rządy prawa w Serbii - podkreślono.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej