RAPORT

Wojna na Ukrainie

Stan Sienkiewicza, znicz Tuska, rekord Grodzkiego

Borys Budka z Bartłomiejem Sienkiewiczem, Donald Tusk, Tomasz Grodzki (fot. TVP1; PAP/Radek Pietruszka/Rafał Guz)
Borys Budka z Bartłomiejem Sienkiewiczem, Donald Tusk, Tomasz Grodzki (fot. TVP1; PAP/Radek Pietruszka/Rafał Guz)

To był trudny tydzień dla PO – dobrego wizerunku nie zbudował ani Sienkiewicz w Sejmie, ani Budka w Jaworznie. Do tego notoryczne przekłamania Tuska, mobbing w Senacie i rekord jego marszałka Tomasza Grodzkiego.

Fake news Donalda Tuska. Węgierski MOL nie jest związany z Rosją

Wbrew temu, co napisał Donald Tusk, węgierski koncern paliwowy MOL nie jest związany z Moskwą i Rosją. Wręcz przeciwnie – ma długą historię walki o...

zobacz więcej

Niedziela. Tusk przestrzega przed własnym pomysłem


Donosiciele na Polskę z PO mają konkurencję w postaci Polski 2050. Nasz kraj odwiedził Guy Verhofstadt, belgijski polityk, który zasłynął z antypolskich wypowiedzi. M.in. uczestników Marszu Niepodległości określił mianem faszystów, neonazistów i białych suprematystów.

– Obywatele wzywają nas, abyśmy byli dużo bardziej ostrzy wobec nieliberalnych i antydemokratycznych tendencji, jakie obserwujemy w niektórych krajach Unii Europejskiej – mówił Verhofstadt podczas trwającej w Warszawie „Konferencji w sprawie przyszłości Europy”. Uczestniczący w niej Joanna Mucha i Michał Kobosko z Polski 2050 zrobili sobie z Verhofstadtem słitfocie i pochwalili się nimi w mediach społecznościowych.

Donald Tusk przestrzegał przed sprzedażą stacji benzynowych Lotosu węgierskiej firmie MOL, która zdaniem lidera PO jest „politycznie związana z Moskwą”. „To znaczy, że Ład Kaczyńskiego jest bardziej rosyjski niż sądzili najwięksi pesymiści” – napisał na Twitterze. To nieprawda. Część akcji MOL rzeczywiście jakiś czas temu znajdowała się w rosyjskich rękach, ale zostały one przez węgierski rząd wykupione. Szkoda, że Tusk tego nie wie, albo udaje, że nie wie. Najlepsze jednak jest to, że sam Tusk 10 lat temu próbował sprzedać Lotos bezpośrednio…. Rosjanom. – Nie ma ku temu żadnych przeciwskazań – mówił jako premier polskiego rządu.

Adwokat Donalda Tuska, Roman Giertych, niedostępny dla prokuratury, ale obecny w mediach społecznościowych skrytykował Polski Ład. Prawnik zasugerował, że niektórzy głosujący na PiS Polacy, pieniądze, które zyskają dzięki Polskiemu Ładowi, przeznaczą na... alkohol, by wypić za zdrowie pracujących. Oberwało się za to Giertychowi nawet od własnych wielbicieli. Czujność znów zawiodła i pogarda wobec mniej zarabiających znów wybiła.

Poniedziałek. Złoto Jana B.


Prezes PiS Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu tygodnikowi „Sieci”. – Prawo i Sprawiedliwość ma pełną wolę doprowadzenia do kolejnego zwycięstwa, najlepiej w wyborach w roku 2023. Choć może się zdarzyć, że będzie to wcześniej – powiedział wicepremier Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika. Z kolei rozmowa z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą ukazała się w „Rzeczpospolitej”. – Polska powinna blokować decyzje UE wymagające jednomyślności, dopóki nie otrzyma środków z Funduszu Odbudowy – powiedział dziennikowi lider minister sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro dopuścił rozwiązanie Izby Dyscyplinarnej, ale w ramach „kompleksowej reformy” sądów. Wyraził też przekonanie, że należy wypowiedzieć unijny pakiet klimatyczny. Co do spraw klimatycznych, to „Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmienia swój charakter z działań ukierunkowanych stricte na ochronę przyrody na transformację energetyczną, na którą przeznaczymy w najbliższych latach 170-180 mld zł” – zadeklarował w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski.

Tymczasem jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości – Prokuratura Krajowa skierowała akt oskarżenia przeciwko byłemu posłowi PSL Janowi B. Według śledczych były polityk w zamian za załatwianie spraw biznesmenów i urzędników przyjął kilogramową sztabę złota, 813 tys. zł w gotówce i 150 tys. zł nieoprocentowanej pożyczki. O Sławku Nowaku mówiono, że to złote dziecko Platformy, jednak „złote interesy” Jana B. też naprawdę robią wrażenie.

Afera podkarpacka. Były poseł Jan B. oskarżony o korupcję. „Przyjął kilogram złota”

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu posłowi PSL Janowi B. – potwierdza Prokuratura Krajowa. Według śledczych był polityk w zamian za...

zobacz więcej

Sprawa Jana B. będzie się dopiero toczyć, a sprawa Jakuba Żulczyka już została rozstrzygnięta. Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył sprawę pisarza oskarżonego o znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy. Żulczyk w mediach społecznościowych nazwał prezydenta „debilem”, ale według sędziego Tomasza Grochowicza nie popełnił przestępstwa. Co innego, gdyby obraził tak sędziego na sali sądowej. Zz pewnością nie uszłoby mu to na sucho. Prokuratura stołeczna zapowiedziała zaskarżenie wyroku. Rzecz tu nie w jakiejś surowej karze, choć takie sądy orzekały w sprawach naruszenia wizerunku prezydenta Bronisława Komorowskiego, ale choćby w nakazie przeprosin wobec głowy państwa.

Najwyraźniej nie mamy ostatnio szczęścia do pisarzy i… dyplomatów. Szef MSZ Zbigniew Rau podjął decyzję o odwołaniu Jarosława Nowaka ze stanowiska pełnomocnika rządu ds. kontaktów z diasporą żydowską. Nowak w wywiadzie dla brytyjskiej gazety „Jewish News” skrytykował działania rządu wobec środowisk żydowskich. To drugi, po ambasadorze w Pradze polski dyplomata, odwoływany z powodu niefortunnych wypowiedzi przeciwko własnemu państwu.

Wtorek. Tarcza Antyinflacyjna 2.0


Polska przekazała w poniedziałek Komisji Europejskiej wyjaśnienia w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego – poinformował Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś. Termin na przekazanie szczegółowych wyjaśnień mijał 10 stycznia. Pismo otrzymała szefowa dyrekcji generalnej KE ds. wymiaru sprawiedliwości Ana Gallego Torres.

Zmarł przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. – W imieniu polskiego rządu przekazuję wyrazy współczucia rodzinie i bliskim. Niech spoczywa w pokoju – oświadczył na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu ogłosił wprowadzenie Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, która zakłada VAT 0 proc. na gaz, 0 proc. na żywność, 0 proc. na nawozy, 5 proc. na prąd i 8 proc. na paliwo. „Tarcza antyinflacyjna 2.0 to szereg rozwiązań, które pomogą polskim rodzinom w walce z europejską inflacją i wzrostem cen” – napisał w mediach społecznościowych szef rządu. Mateusz Morawiecki przypomniał też, że od 1 lutego mają zostać obniżone podatki na paliwo, żywność, gaz, prąd i ciepło. – Rządowa tarcza antyinflacyjna spowoduje obniżenie inflacji CPI (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) przejściowo nawet o 3,4 pkt. proc., a w ujęciu średniorocznym inflacja CPI w tym roku powinna być niższa o około 1,2 pkt. proc. – poinformowała wiceprezes NBP Marta Kightley.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Tymczasem Donald Tusk przekonywał na konferencji prasowej, że Polska jest liderem w Europie i na trzecim miejscu na świecie, jeśli chodzi o liczbę zgonów z powodu COVID-19 w przeliczeniu na mieszkańców kraju. Twierdzeniom lidera PO przeczą dostępne dane, które pokazują, że w istocie radzimy sobie nieźle na tle Europy i świata, co nie zmienia faktu, że wirus zbiera swoje śmiertelne żniwo głównie wśród niezaszczepionych. Na grobach zmarłych na COVID-19 Donald Tusk wraz z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim uprawiają politykę. Wieczorem liderzy PO zapalili znicze nieopodal Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, co jest niesmaczne i niestosowne zarówno wobec ofiar choroby jak i bohaterów poległych w obronie ojczyzny. Dziesięć lat temu, kiedy Tusk sam był premierem, zapewniał, że nie zamierza „budować na grobach” politycznej kariery. Ale kto by Tuska trzymał za słowo…

Środa. Orlen kupuje i sprzedaje


Na pewno nie Szymon Hołownia. – My nie planujemy wspólnych list z Platformą i ja też o tym wyraźnie mówię, dlatego że to nie jest przepis na wygraną z PiS-em – stwierdził lider Polski 2050.

Tarcza antyinflacyjna 2.0. Sejm uchwalił obniżkę VAT na żywność, paliwa i energię

Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy o VAT, która przewiduje czasowe obniżenie do zera stawek tego podatku na żywność, nawozy i gaz, do 5 proc....

zobacz więcej

Póki co, wybory to przyszłość, ciągle odległa. Teraz Sejm i rząd zajmują się kwestią ochrony Polaków przez skutkami inflacji. „Tarcza Antyinflacyjna 2.0 to obniżka podatku VAT do 0 proc. na podstawowe artykuły żywnościowe od 1 lutego 2022!” – napisał premier Mateusz Morawiecki. Premier wyliczył, że małżeństwo z dwójką dzieci dzięki obniżce VAT na żywność zaoszczędzi 56 złotych miesięcznie. To w ciągu pół roku oszczędność na poziomie średnio 336 złotych.

Polski Koncern Naftowy wybrał czterech partnerów do realizacji wynegocjowanych z Komisją Europejską środków zaradczych w związku z procesem przejęcia Lotosu. – Udziały w rafinerii Lotosu obejmie Saudi Aramco, część stacji Lotosu (400) kupi MOL, a logistykę paliw – Unimot. PKN Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji – poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. PKN Orlen podpisał również z Saudi Arabian Oil Company długoterminową umowę na dostawy ropy naftowej w ilości od 200 do 337 tys. baryłek dziennie. Bloomberg napisał, że „umowa Saudi Aramco na dostawę prawie połowy ropy do Polski zapewni spółce silniejszą pozycję w regionie od dawna zdominowanym przez rosyjskich producentów”. Agencja ocenia zatem, że zawierane przez PKN Orlen umowy ograniczają rosyjskie wpływy na rynku paliw.

W Sejmie debata nad rozszerzeniem listy uprawnionych do cen regulowanych gazu i zamrożenia taryf. – Podwyżki cen energii w Polsce i wysokie ceny towarów, i usług to efekty polityki UE – klimatycznej i wobec Rosji – mówił w Sejmie minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Wicepremier zadeklarował również, że rząd zrobi wszystko, by pakiet Fit for 55 nie wszedł w życie. – Ta ustawa i kolejne będą po to, by Polaków uchronić przed szaloną polityką energetyczną, choć moim zdaniem, to nie jest szaleństwo. To jest zaplanowana strategia pozbawienia nas dobrobytu i suwerenności. Nie pozwolimy na to – mówił w Sejmie poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski. Według polityka „Niemcy razem z Rosją grają w wojnie Putina przeciwko innym narodom”, a „Polska znów jest w kleszczach rosyjsko-niemieckich”.

Budka wściekły na pytanie o Sienkiewicza. Zaatakował dziennikarza [WIDEO]

– Chciałbym, aby przedstawiciele rządu byli sprawdzani alkomatem – powiedział w Sejmie Borys Budka (PO) odnosząc się do pytań o niedyspozycję...

zobacz więcej

Jednak to posiedzenie Sejmu zapamiętamy z powodu posła PO i byłego ministra spraw wewnętrznych – Bartłomieja Sienkiewicza. W późnych godzinach wieczornych przewodniczący Klubu Parlamentarnego KO Borys Budka musiał wyprowadzić z sali plenarnej swojego klubowego kolegę. Polityk podszedł do Budki chwiejnym krokiem, a posłowie obradujący na sali apelowali o alkomat. „U Sienkiewicza to standard. Pamiętam w jakim stanie kiedyś przyszedł do studia RMF i u Piaseckiego bełkotliwym głosem rozprawiał o tym, że »Bieługa to dobra wódka«” – napisał w mediach społecznościowych szef portalu tvp.info, publicysta Samuel Pereira.

Czwartek. Mobbing w Senacie.


A na drugi dzień Borys Budka tłumaczył w Radio Zet: – Sienkiewicz podszedł do mnie prosić o rozmowę dotyczącą tego, co dzieje się przeciwko rodzinie Brejzów, te fake SMS-y, który wypływają i telefony podające się za Dorotę. Byliśmy porozmawiać – mówił Budka. Dlatego wyprowadził natychmiast kolegę podczas debaty o odwołanie ministra sportu zgłoszone przez klub KO. Oczywiście, tak musiało być i wszyscy w to wierzymy, skoro Budka tak powiedział.

Tak samo mocno, jak w niewinność marszałka Tomasza Grodzkiego, który nie chce się zrzec immunitetu. Tymczasem w kierowanej przez Grodzkiego Izbie Wyższej powołana została specjalna komisja ds. mobbingu, o który oskarżana jest wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon. Wicedyrektor nazywana „prawą ręką” marszałka izby Tomasza Grodzkiego, wcześniej pracowała w Kancelarii Prezydenta za kadencji Bronisława Komorowskiego. W mediach przyznała się do choroby alkoholowej. Jak poinformował reporter TVP Info Miłosz Kłeczek, w Senacie ma dochodzić do zastraszania, poniżania i wywierania presji na pracowników. – Godzwon ma podejmować działania, które wyczerpują znamiona mobbingu – przekazał dziennikarz TVP.

Najciemniej pod latarnią? W czerwcu ubiegłego roku w Senacie odbyła się konferencja dotycząca mobbingu… Być może opisy problemów pracowników okazały się inspirujące.

„Nie pozwolimy na pozbawienie nas suwerenności i dobrobytu” [WIDEO]

– Ta ustawa i kolejne będą po to, by Polaków uchronić przed szaloną polityką energetyczną, choć moim zdaniem, to nie jest szaleństwo. To jest...

zobacz więcej

Tymczasem w Sejmie zabrał głos premier Mateusz Morawiecki. – Chciałbym na samym początku już dzisiaj postawić sprawę bardzo jasno. Wy, posłowie PO, PSL, zrobicie wszystko, żeby wstawić się w obronie brukselskich elit, warszawskich salonów. I to jest wasza polityka. Tymczasem my przede wszystkim myślimy o wszystkich sprawach polskich, bo mamy obowiązki polskie i działamy dla Polski (…). I kiedy wy to zrozumiecie, że dla nas mieszkaniec Augustowa, Siedlec albo Przasnysza, Zielonej Góry i jakiegokolwiek innego miejsca w Polsce jest ważniejszy niż sędzia trybunału z Luksemburga, kiedy wy to zrozumiecie? – pytał premier zwracając się do posłów opozycji.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o ochronie odbiorców gazu, zakładającą m.in. zamrożenie w 2022 r. stawek taryf na gaz oraz objęcie ochroną taryfową m.in. szpitali, szkół, żłobków, przedszkoli, domów dziecka, kościołów i związków wyznaniowych, noclegowni czy OSP. Posłowie uchwalili również nowelę ustawy o VAT, która przewiduje czasowe obniżenie do zera stawek tego podatku na żywność, nawozy i gaz, do 5 proc. na ciepło oraz do 8 proc. na paliwa. To element rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0.

Jakby kosztów walki z europejskim kryzysem energetycznym było jeszcze mało, przypomniała sobie o Polsce Komisja Europejska. KE poinformowała, że wysłała do Polski dwa wezwania do zapłaty kar dot. kopalni Turów i jak dotąd nie otrzymała pieniędzy. Jej rzecznik Balazs Ujvari przekazał, że – zgodnie z procedurą – jeśli pieniądze nie wpłyną, zostaną potrącone z funduszy należnych Polsce z budżetu UE. Zdaje się, że także z tych, których na razie KE nie planuje nam wypłacić. To już podwójny szantaż – nie otrzymaliśmy jeszcze środków z Funduszu Odbudowy, a już nam chcą, te niewypłacone odebrać. Instytucje Unii Europejskiej robią wszystko, żeby zniechęcić Polaków do integracji europejskiej raz na zawsze.

Piątek. Morawiecki odpowiada Tuskowi


13 z 17 członków Rady Medycznej przy rządzie złożyło rezygnację z dalszego doradzania władzom w sprawie walki z pandemią. Uzasadniali tę decyzję przede wszystkim wyczerpaniem formatu tego gremium, a także zachowaniem osób, które negują zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią. Czy motywem do rezygnacji może być wniosek polityków jednej z partii, aby służby sprawdziły ewentualnie powiązania członków Rady z koncernami farmaceutycznymi? Opozycja grzmi, że rząd nie słuchał doradców. „To rolą rządu jest podejmowanie decyzji na bazie zróżnicowanych stanowisk ekspertów – Rady Medycznej, ekonomistów, ekspertów z innych obszarów, na które wpływa epidemia” – napisano w oświadczeniu opublikowanym przez Centrum Informacyjne Rządu.

Morawiecki odpowiedział Tuskowi. Mocne starcie w Sejmie

Szef PO Donald Tusk przekonywał, że inflacja to wina rządu Prawa i Sprawiedliwości. Podczas wystąpienia w Sejmie odniósł się do tego premier...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki podziękował odchodzącym z rady medykom za współpracę. A w Sejmie szef rządu w najwyższej formie odpowiedział na zarzuty Donalda Tuska twierdzącego, że inflacja to wina rządu Prawa i Sprawiedliwości. – Nie wiedziałem, że rząd PiS jest rządem nie tylko polskim, ale rządem światowym. Naprawdę. Ale skoro to się już wydało, to muszę powiedzieć rzeczywiście, jaka jest prawda. Przetransportowaliśmy inflację do Niemiec. Jak? Normalnie. Na łódkach przez Odrę i Nysę Łużycką. Mają największą inflację od 30 lat. Także przetransportowaliśmy inflację do całej strefy euro. Taki silny jest polski rząd. Samolotami zrzuciliśmy inflację, największą od 25 lat (…) Również przetransportowaliśmy do USA, tam jest najwyższa od 40 lat. Ale nie powiem wam jak, to tajemnica wywiadu, ale Jankesom też wlepiliśmy taką inflację, że im poszła w pięty – mówił Mateusz Morawiecki

Dr Ernest Pytlarczyk główny ekonomista Banku Pekao w programie „Gość Wiadomości” był pytany, dlaczego tak dużo płacimy za energię. – Są powody geopolityczne: gaz, którego głównym eksporterem na Europę jest Rosja; jest transformacja energetyczna – powód, który będzie nam towarzyszył przez kolejne lata – i pochodna tej transformacji, czyli wzrost notowań uprawnień do emisji CO2. Jest jeszcze taki powód jak odbudowa pocovidowa – tutaj można powiedzieć, że ceny paliwa to pochodna tego, że na świecie więcej dzieje się w okresie odbudowy – wyjaśnia dr Pytlarczyk. Eksperci Banku Pekao wyliczyli koszty unijnej strategii klimatycznej Fit for 55. Będziemy musieli dopłacić dodatkowe 189 mld euro, choć inny ekonomista prof. Zbigniew Krysiak obawia się, że może to być kwota dwa razy większa.

Sobota. Rekord Grodzkiego


Minęło 300 dni od kiedy Prokuratura Krajowa skierował do Senatu pierwszy wniosek o uchylenie immunitetu marszałka tej izby Tomasza Grodzkiego. Śledczy chcą mu postawić zarzuty korupcyjne. Marszałek obstaje przy swojej niewinności, ale nie zamierza oczyścić swojego imienia przed sądem. Nie tylko nie zrzekł się immunitetu, ale chwytając się prawnych sztuczek nie dopuszcza do poddania wniosku o uchylenie swojego immunitetu pod głosowanie w Senacie.

Immunitet Tomasza Grodzkiego. Ta liczba szokuje

Mija 300 dni od kiedy Prokuratura Krajowa skierował do Senatu pierwszy wniosek o uchylenie immunitetu marszałka tej izby Tomasza Grodzkiego....

zobacz więcej

Prokuratura Regionalna w Szczecinie domaga się uchylenia immunitetu Tomaszowi Grodzkiemu, ponieważ w toku śledztwa ustalono, że „pełniąc funkcję dyrektora szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatora tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej przyjął on korzyści majątkowe od pacjentów lub ich bliskich”. „Jak wynika z ustaleń postępowania, korzyści majątkowe w postaci pieniędzy w złotówkach i dolarach – w wysokości od 1500 do 7000 zł – lekarz przyjmował w kopertach. W zamian zobowiązywał się do osobistego przeprowadzenia operacji lub ich szybkiego wykonania, a także do zapewnienia dobrej opieki lekarskiej. Tomasz Grodzki usłyszeć ma cztery zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych – w latach 2006, 2009 i 2012 roku” – wskazuje Prokuratura Krajowa.

Paweł Kukiz myśli o starcie w wyborach z list Prawa i Sprawiedliwości. W rozmowie z „Super Expressem” stwierdził, że „jeśli PiS będzie spełniał warunki naszej umowy i jeśli taką propozycję od prezesa Kaczyńskiego otrzymam, to wtedy będę ją rozważał”. Biorąc pod uwagę postulaty programowe i cele polityczne, miejsce Pawła Kukiza w ramach Zjednoczonej Prawicy jest czymś naturalnym.

Związkowcy przerwali w sobotę konferencję polityków Platformy Obywatelskiej w Jaworznie, zarzucając posłom kłamstwa i manipulacje. Między protestującymi a parlamentarzystami doszło do długiej wymiany zdań. Konferencja delikatnie mówiąc nie wyszła zupełnie, bo związkowcy merytorycznie rozbili narrację Borysa Budki i jego kolegów, którzy mówili, że ceny energii oraz problemy z blokiem w Jaworznie to wina PiS, a nie decyzji podejmowanych przez rządy PO i Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej