RAPORT

Wojna na Ukrainie

Gość Wiadomości. Kuźmiuk: Fit For 55 zrujnuje polską gospodarkę

Chcemy realizować zmiany w energetyce, robimy to sukcesywnie od lat, ale drakońskie wymagania FitFor55 są dla nas nie do zaakceptowania – powiedział w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.

Ile Polska zapłaci za Fit for 55? Główny ekonomista Banku Pekao podaje kwoty [WIDEO]

Względem zaakceptowanej już przez Polskę unijnej strategii klimatycznej, do Fit for 55 będziemy musieli dopłacić dodatkowe 189 mld euro – tak o...

zobacz więcej

Zmiany w energetyce były głównym tematem niedzielnego wydania „Gościa Wiadomości”. Prof. Bogusław Liberadzki z Nowej Lewicy bronił proponowanych przez Komisję Europejską zmian. – FitFor55 stworzy szanse na rozwój w przyszłości. Musimy je przyjąć. Reguły będą dotyczyć wszystkich. Jeśli się wyłamiemy, to wypadniemy z cywilizowanego świata. Nie będzie u nas zagranicznych inwestycji – przekonywał europoseł.

Kuźmiuk zwrócił uwagę, że w Polsce od lat trwa rewolucja w dziedzinie energetyki.

– Od momentu naszego wejścia do UE ponieśliśmy jako kraj ogromny wysiłek, aby zmieniać miks energetyczny. W 2020 roku aż 16 proc. energii pozyskiwaliśmy ze źródeł odnawialnych. 10 lat temu nikt by w to nie uwierzył. Do tego o 1/5 spadł udział węgla w produkcji energii. To doskonale pokazuje, że jako kraj chcemy zmieniać energetykę, ale nie możemy robić tego gwałtownie – zauważył europoseł PiS.

Przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości przywołał raport banku Pekao. Wynika z niego, że aby spełnić restrykcyjne wymogi, będziemy musieli dopłacić aż 189 mld euro.

– Polska nie jest w stanie przyjąć na siebie tak kosztownych regulacji. To zamorduje polską gospodarkę – dodał Kuźmiuk.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej