RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Pokolenie mojej mamy przekazało dzieciom patriotyzm”. Odsłonięcie tablicy ku czci Jadwigi Kaczyńskiej

– Uczciwi, dobrzy Polacy pokolenia mojej mamy przekazali swoim dzieciom patriotyzm, wierność Polsce, odrzucenie komunizmu, i wszystkiego, co się z nim wiązało. Przekazali głębokie przekonanie, że trzeba także podejmować walkę o to, by Polska znów stała się wolna – mówił wicepremier Jarosław Kaczyński podczas odsłonięcia tablicy ku czci Jadwigi Kaczyńskiej w Starachowicach. Matka śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Jarosława Kaczyńskiego jest honorową obywatelką miasta, z którego pochodziła.

Pięć lat temu odeszła Jadwiga Kaczyńska. Wyjątkowy spot

zobacz więcej

Jadwiga Kaczyńska (1926-2013) w czasie okupacji – jako nastolatka – była członkiem Szarych Szeregów. Do przekazywanych przez nią swoim synom wspomnień – „szczególnie tych wojennych” – nawiązał w czasie swego przemówienia prezes Prawa i Sprawiedliwości, wyznając, że stały się one „częścią wychowania, bardzo ważną częścią świadomości mojego świętej pamięci brata ale także mojej”.

– Przede wszystkim były częścią czegoś szerszego: tego wszystkiego, co przekazywali uczciwi dobrzy Polacy tamtego pokolenia – pokolenia mojej mamy – swoim dzieciom. Tych wspomnień, których przesłaniem był polski patriotyzm, wierność Polsce, odrzucenie komunizmu, i wszystkiego, co się z nim wiązało – powiedział Jarosław Kaczyński.

– Było to głębokie przekonanie, że nie wolno uwierzyć temu wielkiemu oszustwu, w którym żyli wtedy Polacy, że trzeba trzymać się tradycji, prawdy, trzeba tej prawdy szukać, i wreszcie trzeba także podejmować walkę o to, by Polska znów stała się wolna – podkreślił wicepremier.

– Polska stała się wolna, ale niestety trzeba ze smutkiem powiedzieć, co w tym momencie słyszymy, że następcy IV Departamentu MSW, czyli tego, który walczył z Kościołem, który walczył z polskością, ciągle żyją – kontynuował szef największej partii koalicji nawiązując do okrzyków hejterów, którzy usiłowali zakłócić uroczystość.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Kaczyński ocenił, że „ten wielki błąd, jaki został popełniony zaraz po 1989 r. – braku kary, twardej rozprawy – ciąży na nas”. – Ale wierzę, że przyjdzie czas – i będzie to wykonanie także testamentu tego pokolenia, do którego należała moja mama – że z tym skończymy. Raz na zawsze – zapewnił.

Przeczytaj także: Wulgarne okrzyki pod Wawelem. Blokowano wjazd prezesa PiS na rocznicową mszę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej