RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ochrona wolności słowa w sieci. Projekt ustawy gotowy

Michał Woś: Projekt powinien jak najszybciej stać się obowiązującym prawem (fot. Shutterstock; PAP/Leszek Szymański)
Michał Woś: Projekt powinien jak najszybciej stać się obowiązującym prawem (fot. Shutterstock; PAP/Leszek Szymański)

Projekt ustawy o wolności słowa w internecie przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest gotowy do przyjęcia przez rząd - przekazał wiceszef resortu Michał Woś. Przekonywał, że projekt jest ważny i jak najszybciej powinien zostać skierowany do parlamentu.

Ustawa o wolności słowa w internecie. „To dobry moment” [WIDEO]

To jest najlepszy czas, aby przyspieszyć prace nad projektem przepisów o wolności słowa w internecie i jak najszybciej skierować go do Sejmu –...

zobacz więcej

W niedzielę w Programie Pierwszym Polskiego Radia Woś poinformował, że projekt ustawy o wolności słowa w internecie przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest gotowy do przyjęcia przez rząd, a następnie do skierowania do parlamentu jako projekt rządowy.

– Projekt został wysłany do Kancelarii Premiera, ale bardzo długo nie był mu nadawany właściwy bieg, później został skierowany do konsultacji międzyresortowej – powiedział wiceszef MS.

„Projekt jest na końcowym etapie rządowym. Ministerstwo Sprawiedliwości, minister Ziobro, minister Kaleta, ja też osobiście uważamy, że jak najszybciej powinien on stać się projektem rządowym i zostać skierowany do parlamentu, po to, żeby stał się obowiązującym prawem” – podkreślił Woś. Zastrzegł przy tym, że dalsze decyzje w sprawie projektu nie należą wyłącznie do Ministerstwa Sprawiedliwości i wskazał, że to Kancelaria Premiera decyduje o porządku obrad Rady Ministrów.

Woś przypomniał w tym kontekście usunięcia profilu Konfederacji z Facebooka. – Ta ustawa jest bardzo ważna z perspektywy ochrony wolności słowa i z perspektywy ochrony użytkowników portali społecznościowych – podkreślił wiceminister.

„Teraz państwo musi chronić wolności słowa przed Big Tech”. Kaleta tłumaczy Amerykanom polski projekt

„My, Polacy, widzieliśmy w ostatnim stuleciu agresywną cenzurę i o wiele więcej. Z niepokojem obserwowaliśmy, jak konsorcjum coraz potężniejszych...

zobacz więcej

Facebook usunął stronę Konfederacji, z powodu powtarzających się naruszeń zasad dotyczących mowy nienawiści poprzez publikowanie „treści bezpośrednio atakujących inne osoby na podstawie tzw. cech chronionych, takich jak narodowość czy orientacja seksualna” oraz zasad dotyczących dezinformacji na temat COVID-19.

Opracowany w resorcie sprawiedliwości projekt ustawy dotyczącej ochrony wolności słowa w internecie został przedstawiony przed rokiem; w ostatnich miesiącach trwały konsultacje nad nim.

Jego główne założenia to m.in.: powołanie Rady Wolności Słowa złożonej z pięciu członków wybieranych przez Sejm oraz możliwość wniesienia reklamacji od decyzji serwisów społecznościowych o blokowaniu treści. Wiceszef MS Sebastian Kaleta informował, że RWS miałaby zostać umiejscowiona w strukturach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Zapowiedział ponadto wprowadzenie tzw. podmiotów sygnalizacyjnych. Chodzi - jak tłumaczył - o to, żeby urzędy mogły certyfikować organizacje, samorządy, instytucje, które mają szczególną wiedzę i znaczenie w poszczególnych dziedzinach życia. I te podmioty będą mogły zgłaszać Radzie ewentualne naruszenia dot. publikacji w mediach społecznościowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej