RAPORT

Wojna na Ukrainie

Synoptycy ostrzegają: Prędkość wiatru może osiągnąć miejscami do 110 km/h

Najsilniej i najwcześniej, bo już ok. godz. 21:00-22:00 zacznie wiać w rejonie nadmorskim i tam porywy wiatru mogą osiągnąć miejscami prędkość do 110 km/h – ostrzegła synoptyk IMGW-PIB Grażyna Dąbrowska. Następnie silny wiatr przesunie się stopniowo w kierunku centrum.

Silny wiatr zerwał panele fotowoltaiczne. Spadły na zaparkowane auta [WIDEO]

Kilkanaście samochodów zostało uszkodzonych w Białymstoku, gdy spadła na nie zerwana przez silny wiatr konstrukcja z panelami fotowoltaicznymi. Do...

zobacz więcej

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyna Dąbrowska przekazała, że w rejonie nadmorskim porywy wiatru mogą dochodzić miejscami do 110 km/h. Natomiast w miarę jak wiatr będzie się przesuwał w kierunku lądu – na Pomorzu, porywy będą osiągać prędkość ok. 100 km/h. Porywów wiatru dochodzących do prędkości 100 km/h można się też spodziewać w centralnej Polsce, ale tam silny wiatr dotrze około północy.

Na południe wichura dotrze ok. godz. 7:00-8:00 rano. Tam, poza górami, porywy wiatru będą nieco słabsze i miejscami osiągną prędkość do 90 km/h. – Najsilniejszych porywów spodziewamy się nad ranem i w pierwszej części dnia – powiedziała synoptyk Grażyna Dąbrowska. Dodała, że silny wiatr związany będzie z przesuwającym się frontem atmosferycznym.

Zobacz także: 1.5 tys. odbiorców bez prądu. Powodem awarii silny wiatr

Przed silnym wiatrem ostrzegła również Państwowa Straż Pożarna, która jak zapewnił rzecznik tej formacji bryg. Krzysztof Batorski jest w gotowości.

Marznące opady, gołoledź, śnieg i 20 st. różnicy temperatur [PROGNOZA POGODY]

Jak informuje IMGW, nad Europą dominuje rozległy wyż z głównym centrum nad Wyspami Brytyjskimi, jedynie północna część Skandynawii znajduje się w...

zobacz więcej

– W tej chwili jest jeszcze bardzo spokojnie, ale ostrzeżenia IMGW są poważne, to pierwszy i drugi stopień, także cała noc i jutrzejszy dzień może silnie wiać i trzeba być na to przygotowanym – powiedział.

Dodał, że strażacy obserwują ostrzeżenia IMGW. – Najsilniej ma wiać w nocy i nad ranem, także na ten czas się nastawiamy, ale w służbie jesteśmy 24 godziny na dobę – powiedział.

Co powinniśmy unikać podczas silnych wiatrów?


Zaznaczył, że podczas silnych porywów należy unikać przebywania pod wysokimi drzewami, platformami reklamowymi i liniami przesyłowymi, a wyjeżdżając z zalesionego lub zabudowanego terenu na otwartą przestrzeń należy zwolnić i mocno trzymać kierownicę.

Nocne przechadzki w woj. pomorskim. Uchwycono zorze nad polskim morzem [GALERIA]

Zorze nad polskim morzem zostały uchwycone w Sztutowie. Jeden z naszych czytelników podzielił się z nami zdjęciami, przesyłając je na...

zobacz więcej

– Oczywiście powinniśmy usunąć przedmioty z parapetów, balkonów. Te wszystkie rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr, bo niezabezpieczone mogą zostać rzucone przez wiatr i spowodować poważne obrażenia ciała – powiedział.

„Starajmy się nie wychodzić z domu”


Dodał, by zabezpieczyć okna i drzwi, a także sprawdzić stan dachówki. – W przypadku bardzo silnego, porywistego wiatru starajmy się nie wychodzić z domu, a na pewno unikajmy chodzenia po parkach i po lesie, bo łamane gałęzie i konary mogą zrobić nam krzywdę – ostrzegł rzecznik PSP. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej