RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Tęczowe rodziny” z czworgiem rodziców. Co zrobi niemiecki rząd?

Sven Lehmann opowiedział się za rozszerzeniem prawa do opieki nad dzieckiem na kolejne osoby (fot. S.Granati/Corbis/Getty Images)
Sven Lehmann opowiedział się za rozszerzeniem prawa do opieki nad dzieckiem na kolejne osoby (fot. S.Granati/Corbis/Getty Images)

Pełnomocnik rządu Niemiec ds. osób queer Sven Lehmann chce aby rozszerzenia opieki prawnej z dwojga do czterech rodziców. W ten sposób osoby, które zdecydowały się na kolejne związki, m.in. w parach homoseksualnych, będą miały wpływ razem ze swymi partnerami na wychowanie dziecka. „Dziecko powinno mieć do czterech opiekunów, ponieważ co trzecie dziecko dorasta w sytuacji rodzinnej, która nie odpowiada klasycznemu małżeństwu” - powiedział Sven Lehmann gazetom grupy medialnej Funke. Może to oznaczać rozszerzenie uprawnień par homoseksualnych w zakresie wychowania dzieci nawet bez zgody drugiego rodzica.

Unijny ambasador jako tęczowa, brodata Matka Boska na okładce niemieckiego magazynu

„Jak inaczej słynna z tolerancji tęczowa społeczność mogłaby świętować adwent, jeśli nie bluźnierczą prowokacją” – oburzeni internauci komentują w...

zobacz więcej

Prawo do opieki nad dzieckiem powinno zostać rozszerzone na maksymalnie czworo rodziców. Jeśli na przykład rodzice rozstają się i oboje mają nowych partnerów, to nowi partnerzy powinni być w stanie uzyskać prawo do opieki – uważa Lehmann.

Na takiej zmianie skorzystałyby nie tylko rodziny „tęczowe”, ale także rodziny patchworkowe – wyjaśnił pełnomocnik. Jednocześnie dzieci – w jego ocenie – byłyby lepiej chronione pod względem prawnym.

Plany Lehmanna ostro skrytykowała frakcja CDU/CSU w Bundestagu. Pomysł, aby w przyszłości nawet cztery osoby mogły być rodzicami, „nie jest postępem, lecz nową, arbitralną koncepcją rodzicielstwa” – powiedziała wiceprzewodnicząca frakcji Andrea Lindhol Ewangelickiej Służbie Prasowej (epd) w Berlinie.

Może to bowiem oznaczać rozszerzenie uprawnień par homoseksualnych. które w Niemczech od kilku lat posiadają możliwość adopcji. Teraz mogłyby one mieć na wychowanie dzieci z poprzednich małżeństw nawet wtedy gdy jeden z rodziców na to się nie godzi.

Lehmann jest od 2017 roku posłem do Bundestagu z Partii Zielonych. W latach 2018-2021 był rzecznikiem ds. polityki queer i polityki społecznej grupy parlamentarnej tego ugrupowania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej