RAPORT

Wojna na Ukrainie

Silny wiatr zerwał panele fotowoltaiczne. Spadły na zaparkowane auta [WIDEO]

Zniszczenia są poważne (fot. dzięki uprzejmości Kamil Kalicki/Radio Polskie Białystok)
Zniszczenia są poważne (fot. dzięki uprzejmości Kamil Kalicki/Radio Polskie Białystok)

Kilkanaście samochodów zostało uszkodzonych w Białymstoku, gdy spadła na nie zerwana przez silny wiatr konstrukcja z panelami fotowoltaicznymi. Do wypadku doszło w piątek na zakładowym parkingu przy ul. Produkcyjnej. Na szczęście nikt nie został ranny.

Prognoza pogody na niedzielę. Synoptyk nie ma wątpliwości

Z najnowszych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w niedzielę najwięcej słońca będą mieli mieszkańcy południowej części...

zobacz więcej

Auta zostały zniszczone w różnym stopniu. Mają powybijane szyby i pogięte karoserie. Niewykluczone, że niektóre z nich będą się nadawać tylko do kasacji.

Uszkodzone zostały także elementy dachu fabryki urządzeń gastronomiczny GORT. Na zdjęciach widać pozostałości metalowej konstrukcji, na której były panele fotowoltaiczne.

Kpt. Dawid Juchimowicz z PSP mówił na miejscu zdarzenia, że strażacy „dostali informację, że panele fotowoltaiczne osunęły się na samochody”. Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa PSP informowało o 11 uszkodzonych autach.


Konstrukcja z panelami miała zostać poderwana przez silny wiatr. Pracownicy odłączyli prąd od instalacji, a strażacy zabezpieczali, także teren.

Nagranie: Polskie Radio Białystok


GORT wydał komunikat w sprawie wypadku. „Jesteśmy w kontakcie z firmami ubezpieczeniowymi i zrobimy wszystko, by pomóc poszkodowanym. W trosce o naszych pracowników, konstruktorzy firmy GORT już projektują zadaszenie parkingowe, które ochroni wszystkie pojazdy parkujące w pobliżu naszej fabryki urządzeń gastronomicznych przed skutkami podobnych ekstremalnych zjawisk pogodowych, jeśli pojawiłyby się w przyszłości” – czytamy.



Silny wiatr dawał się w piątek we znaki mieszkańcom całego regionu. Posterunki meteorologiczne notowały porywy wiatru do 70-75 km/h w Różanymstoku i Jabłonowie-Wypychach, a w Biebrzy – 83 km/h.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej