RAPORT

Pogarda

Australijski sąd federalny podtrzymał decyzję o anulowaniu wizy Djokovica

Najnowsze

Popularne

Sąd federalny Australii podtrzymał decyzję o anulowanie wizy serbskiego tenisisty Novaka Djokovica. Decyzję podjęło jednomyślnie trzech członków panelu orzekającego w niedzielnej rozprawie. Prawnicy sportowca zapowiedzieli podjęcie dalszych działań, aby powstrzymać jego deportację. Numer jeden światowego tenisa trafił w sobotę do aresztu administracyjnego w Melbourne, gdzie czekał na decyzję sądu w sprawie jego wniosku o zablokowanie deportacji. Australijski rząd twierdzi, że obecność Djokovica zwiększa nastroje antyszczepionkowe w kraju.

Australia: kolejna decyzja ws. wizy Djokovica

Australijski minister ds. imigracji poinformował, że wiza tenisisty Novaka Djokovica ponownie została cofnięta.

zobacz więcej

Australijski sąd najwyższy podtrzymał decyzję rządu o anulowaniu wizy Djokovica i obciążył go kosztami postępowania. Wyrok poprzedziła pięciogodzinna, przeprowadzona zdalnie rozprawa, podczas której trzyosobowy skład orzekający – z przewodniczącym sądu Jamesem Allsopem na czele – wysłuchał argumentów obu stron.

Zamieszanie wokół niezaszczepionego przeciw COVID-19 jednego z najlepszych i najbardziej utytułowanych tenisistów w historii trwało od 6 stycznia, kiedy – powołując się na zwolnienie lekarskie z obowiązkowego szczepienia przybył do Australii. Po raz pierwszy urzędnicy zakwestionowali jego wizę na lotnisku i Djokovic trafił do hotelu, gdzie są zakwaterowane także osoby ubiegające się o azyl.

Pierwsze orzeczenie sądu w poniedziałek było na jego korzyść i Serb – po kilku dniach spędzonych w areszcie deportacyjnym - mógł rozpocząć przygotowania do 18. występu w Australian Open. Jego prawnicy argumentowali, że został on zwolniony z obowiązku szczepienia ze względu na pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, który uzyskał 16 grudnia. Sam test wzbudzał sporo kontrowersji, ale serbskie ministerstwo zdrowia zagwarantowało wiarygodność badania. Na jaw wyszły jednak przypadki nieprzestrzegania zasad kwarantanny po zakażeniu koronawirusem oraz błędy w danych wpisanych do wniosku wizowego.

Novak Djokovic w areszcie. Czeka na niedzielną rozprawę ws. deportacji

Numer jeden światowego tenisa Novak Djokovic trafił w sobotę do aresztu administracyjnego w Melbourne, gdzie ma oczekiwać na decyzję sądu w sprawie...

zobacz więcej

W piątek minister ds. imigracji po raz drugi anulował wizę Serba, obawiając się m.in. wzrostu nastrojów antyszczepionkowych, a sprawa trafiła do sądu federalnego po kolejnej apelacji jego prawników.

Po decyzji sądu najwyższego wszystko wskazuje na to, że 34-letni Djokovic nie weźmie udziału w rozpoczynającym się w poniedziałek w pierwszym w tym roku wielkoszlemowym turnieju Australian Open. Pochodzący z Belgradu zawodnik miał walczyć o 10. tytuł w Melbourne i rekordowe w historii 21. zwycięstwo w imprezie tej rangi.

Serb był uwzględniony w drabince jako najwyżej rozstawiony, a pierwszy mecz – według opublikowanego wcześniej w niedzielę przez organizatorów programu pierwszego dnia rywalizacji – miał rozegrać w poniedziałkowy wieczór ze swoim rodakiem Miomirem Kecmanovicem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej