RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Politycy PO w Jaworznie. Co zmanipulował i co przemilczał TVN [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Związkowcy przerwali w sobotę konferencję polityków Platformy Obywatelskiej w Jaworznie, zarzucając posłom kłamstwa i manipulacje. Między protestującymi a parlamentarzystami doszło do długiej wymiany zdań. Jak przedstawiono to w programie TVN? Nagranie zaskakuje.

„Sejm huczy od plotek”. Poseł wprost o Sienkiewiczu: Kompletna kompromitacja

Ta sprawa w mojej ocenie powinna się skończyć złożeniem mandatu przez Bartłomieja Sienkiewicza – komentuje dziwne zachowanie tego polityka w Sejmie...

zobacz więcej

W sobotę przed wyłączonym z eksploatacji blokiem energetycznym w Jaworznie odbyła się konferencja przewodniczącego klubu Koalicji Obywatelskiej Borysa Budki oraz posła PO Wojciecha Saługi dotycząca „prawdziwych przyczyn wysokich cen energii” w Polsce.

Konferencja PO w Jaworznie przerwana


Na konferencję przyszła około dwudziestoosobowa grupa związkowców z Solidarności i Kontry, którzy przerywali wystąpienia polityków. Poseł Saługa mówił, że „rząd PiS nie potrafi uruchomić tego bloku zbudowanego za sześć miliardów złotych”. Przypomnijmy, nowy blok węglowy Elektrowni Jaworzno – o mocy 910 MW, oddany do użytku w połowie 2020 roku – wymagał naprawy. Prace naprawcze mają potrwać jeszcze kilka miesięcy.

– Mówienie, że to jest tylko wina PiS, że ten blok nie chodzi, to nieprawda – powiedział jeden z protestujących. – Ja uważam, że powinniśmy do tego tematu podejść dokładnie; trzeba uderzyć się w piersi. Dlaczego nie podjęliście decyzji, że jest bliźniaczy blok w Opolu, taki sam, co tutaj? Bo od tego w Opolu nie ma takich zagrożeń. – Tu nie chodzi o to, żebyśmy się bili, tylko żebyśmy mądrze rozmawiali o polskiej energetyce i szukali rozwiązań – mówił mężczyzna do posłów PO.

Politycy próbowali kontynuować i wskazywać, co ich zdaniem jest przyczyną drożyzny. – Ten blok jest bardzo ważny dla Polaków, bo płacą za ten blok, który stoi. Dlatego ceny energii są takie drogie – twierdził polityk. Wtedy zgromadzeni związkowcy zaczęli buczeń i krzyczeć do polityka: „kłamstwo!”. – Macie kłamstwo wpisane w program. Energia jest dlatego droga, bo Donald Tusk i Ewa Kopacz załatwili nam to w UE – mówili.

Obajtek: Umowy nie pokazują kierunku rosyjskiego

– Jesteśmy w pełni zabezpieczeni, mamy pewne prawa, które taki ruch blokują i nie ma takiej możliwości – mówił prezes Orlenu Daniel Obajtek, pytany...

zobacz więcej

Przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Zakładowej Kontra Artur Wilk zwracał się do posła Saługi mówiąc, że „pan robiąc sobie pijar i szczując ludzi między sobą wskazuje niesłusznie na przyczyny drożyzny”. – Jeżeli chodzi o dostęp do energii elektrycznej, stanowimy stabilność energetyki europejskiej, mamy najtańszą energię, opieramy się na swoich zasobach, a nie na tych dostarczonych z obcego kapitału – mówił.

Prezes spółek Tauron Wytwarzanie i Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT) Sebastian Gola, który także pojawił się na konferencji polityków KO przekonywał, że ceny energii są wynikiem systemu uprawnień do emisji. "Dzisiaj paliwo kosztuje około 120 zł w tym bloku, nawet może mniej – ok. 100 zł za megawatogodzinę. Cena parapodatku w postaci uprawnień do emisji to jest ponad 400 zł – poinformował.

Jak TVN pokazał konferencję PO w Jaworznie?


O tym, jak wyglądał przebieg całej konferencji, nie dowiedzieli się widzowie programu „Szkło kontaktowe” w TVN. Pracownik TVN Wojciech Zimiński tak przedstawiał sobotnie wydarzenia z Jaworzna: „W Jaworznie jest elektrownia. Udali się tam politycy PO w celu wypowiedzenia się na temat cen i energetyki. Jednocześnie z politykami PO zjawili się tam działacze związkowi i dość mocno trąbili w czasie tej konferencji prasowej”.

Następnie w programie pokazano fragment wypowiedzi Borysa Budki. – Jak widać te emocje są bardzo gorące. Chciałem podziękować przedstawicielom Solidarności, ale ta sytuacja przypomina jedno, ta propaganda, która pozwala wierzyć ludziom, że od sześciu lat cały czas w Polsce rządzi inna opcja. Przecież to wy jeszcze przed chwilą blokowaliście jako Solidarność dostawy polskiego węgla do elektrowni, przecież to wy protestujecie przeciwko polityce energetycznej tego rządu. Przecież to wy ogłosiliście pogotowie strajkowe i dziś przychodzicie tutaj tylko dlatego, żeby bronić swojego kolesia, który odpowiada za ustawę likwidującą górnictwo. Zachowujecie się jak karpie przed Wigilią, która się cieszę, że ona będzie – mówił Budka.

No i tak ta rozmowa mniej więcej wyglądała – podsumował prowadzący program.

Związkowcy przerwali konferencję Platformy. „Idźcie grzać w Sejmie” [WIDEO]

Związkowcy zakłócili konferencję Platformy Obywatelskiej przed blokiem elektrowni w Jaworznie. – Macie kłamstwo wpisane w program – krzyczeli do...

zobacz więcej

Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł węglowy blok 910 MW w Jaworznie uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu 2021 r. został on wyłączony z powodu usterek naprawianych obecnie przez wykonawców z konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa. Zgodnie z pierwotnym harmonogramem prac naprawczych, blok miał zostać uruchomiony do 25 lutego 2022 r. Równolegle do prac naprawczych, przy udziale Prokuratorii Generalnej trwały mediacje między Tauronem a wykonawcą bloku.

W grudniu ub.r. konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa oraz należąca do Taurona spółka NJGT podpisały ugodę, zawierającą m.in. nowy harmonogram prac naprawczych bloku energetycznego w Jaworznie - termin synchronizacji bloku z siecią zaplanowano na 29 kwietnia 2022 r., a termin zakończenia okresu przejściowego do 30 października 2022. W ugodzie ustalono, iż konsorcjum wykona dodatkowe świadczenia i prace korzystne dla spółki NJGT, których efektem będzie m.in. obniżenie kosztów przyszłej eksploatacji bloku.

teraz odtwarzane
Związkowcy przerwali konferencję Platformy. „Idźcie grzać w Sejmie”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej