RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wybuch wulkanu na Pacyfiku. Fala uderzeniowa dotarła do Polski

Potężna eksplozja podwodnego wulkanu (fot.PAP/EPA/CIRA/NOAA HANDOUT)
Potężna eksplozja podwodnego wulkanu (fot.PAP/EPA/CIRA/NOAA HANDOUT)

Po wybuchu wulkanu na wyspie Tonga na Pacyfiku do Polski dotarła fala uderzeniowa – przekazał IMGW. Odnotowano ją na Kasprowym Wierchu po godzinie 20 w sobotę.

Erupcja wulkanu blisko Tonga. Alerty przed tsunami

Kilkadziesiąt kilometrów od Tonga na Pacyfiku wybuchł w sobotę podwodny wulkan Hunga Tonga-Hunga Ha'apai. Rząd ostrzegł mieszkańców przed tsunami;...

zobacz więcej

Wybuch wulkanu na Ocenie Spokojnym odnotowano w sobotę w pobliżu archipelagu wysp Tonga na południowym Pacyfiku. Erupcja wywołała podniesienie wód i tsunami, które w nocy soboty na niedzielę uderzyło w wybrzeże Japonii.

Jak podało w sobotę wieczorem IMGW, fala uderzeniowa powstała po wybuchu wulkanu dotarła na Kasprowy Wierch. „Ciekawostka: Fala uderzeniowa (ciśnienie powietrza), powstała po wybuchu wulkanu na wyspie Tonga na Pacyfiku, dotarła na Kasprowy Wierch o godzinie 20:23 czasu lokalnego. Widać to na wykresie ciśnienia. Erupcja miała miejsce około 06:00 rano” – podało IMGW.

Wskutek erupcji wulkanu, na wschodnim wybrzeżu Wysp Samoa, wchodzących częściowo w skład Terytorium Samoa Amerykańskiego, odnotowano podniesienie się poziomu oceanu o ok 70 cm.

Natomiast w nocy z soboty na niedzielę miejscowego czasu wskutek wybuchu w wybrzeże Japonii uderzyło tsunami. Japońska agencja meteorologiczna ostrzegła przed falami, które w niektórych miejscach mogą mieć do trzech metrów wysokości.

W mieście Amami w południowo-zachodniej części Japonii zaobserwowano już tsunami sięgające 1,2 metra. Mniejsze fale poniżej 1 metra odnotowano na szerokich odcinkach wybrzeży Hokkaido, Kiusiu i Okinawy – podała agencja Kyodo.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej